Wybór win musujących

Niektóre wina musujące produkowane przez domy szampańskie w innych częściach świata mogą mocno przypominać oryginalnego szampana, ale większość win musujących jest zupełnie inna. Stosuje się do nich tę samą tradycyjną metodę szampańską, ale wytwarza się je z różnych winogron uprawianych na różnych glebach i w różnych strefach klimatycznych. W rezultacie każde wino zyskuje swój własny styl, choć często jest równie wyraziste jak Szampan.

Cava pochodzi z Penedes, gdzie tradycja tworzenia wina musującego jest co najmniej tak stara jak w Szampanii. Niektórzy twierdzą nawet, że Dom Perignon zapożyczył pomysł stworzenia wina musującego od Hiszpanów z Penedes.

Francuskie wina musujące.

Oto kilka wspaniałych francuskich win musujących, których możesz spróbować następnym razem: Blanquette de Limoux. Wino pochodzi z okolic Limoges, niedaleko Carcassonne w południowo-zachodniej Francji. Wytwarzane jest z lokalnej odmiany Mosac z dodatkiem Chenin Blanc i Chardonnay. Wino to powstaje przy użyciu tradycyjnej metody szampańskiej. Clairette de Die Tradition. Wino z Doliny Rodanu na południu Francji. Wytwarzane jest z lokalnych winogron Clairette i Muscat. Blask tego wina gronowego nie pochodzi z drugiej fermentacji, ale z długiej pierwszej fermentacji. Wino jest filtrowane i butelkowane, gdy ma jeszcze niefermentowany cukier, który następnie tworzy bąbelki bez dodatkowego dodatku drożdży lub cukru. Ma bardzo owocowy smak i aromat. Clairette de Die Brut. Wino powstaje z winogron Clairette i nie jest tak ciekawe jak Clairette de Die Tradition. Od 1998 roku wina te zostały przemianowane i obecnie noszą nazwy Cremant de Die i Cremant de Die Tradition. Saumur Mousseux lub Saumur d' Origine. Saumur jest centrum produkcji win musujących w Dolinie Loary. Wina produkowane są tradycyjną metodą szampańską z różnych szczepów winogron, w tym Chenin Blanc, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Gamay, Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon. Nouvray Mousseux. Wino tworzone jest tradycyjną metodą szampańską w Vouvray na północnym brzegu Loary w środkowej Francji. Używaną odmianą winogron jest Chenin Blanc.

Grandes Marques.

Grandes Marques dosłownie oznacza "wielkie marki" i w Szampanii termin ten jest używany w odniesieniu do domów, które są częścią Syndykatu Wielkich Marek Szampanii (Syndykat de Grandes Marques de Champagnes). W pewnym momencie, tylko te domy były uważane za najlepsze wina szampańskie. Obecnie jakość ich produktów jest zróżnicowana, a wielu bardzo dobrych producentów znalazło się poza Syndykatem. Grandes Marques obejmują: Ayala, Billecart-Salmon, Bollinger, Canard Duchene, Deutz & Geldermann, Heidsieck Monopole, Charles Heidsieck, Henriot, Krug, Lanson, Laurent- Perrier, Masse Pere et Fils, Mercier, Moet & Chandon, Montebello, Mumm, Perrier-Jouet, Joseph Perrier, Piper-Heidsieck, Pol Roger, Pommery & Greno, Prieur, Louis Roederer, Ruinart, Salon, Taittinger, Veuve Clicquot.

Cava ma zazwyczaj bladą barwę. Jak opisałbyś jego aromat? Od dobrej cavy można oczekiwać świeżego cytrynowego aromatu i bogatego orzechowego smaku. Będzie miał również lekki ziemisty charakter, który nie jest nieprzyjemny, choć w winach gorszej jakości jest mniej atrakcyjny i bardziej przypomina grzyb. Poziom kwasowości w cavie jest niższy niż w szampanie, nie jest tak wytrawna, choć większość rodzajów jest oznaczana jako brut i oceniana na 1 - 2 punkty w skali słodkości. Wino jest tradycyjnie produkowane z trzech hiszpańskich odmian winorośli, pareillada, xarello i viura, z których żadna nie ma początkowo jasnych, typowych nut. Obecnie producenci zaczęli dodawać do tej mieszanki chardonnay, a jedna lub dwie winiarnie rozpoczęły nawet produkcję cavy wyłącznie z tej odmiany. Chardonnay nadaje tradycyjnemu hiszpańskiemu winu musującemu miodowy lub kremowy smak.

Saumur (Dolina Loary), Alzacja i Burgundia produkują wina musujące od dawna, choć ich produkcja jest młodsza niż w Szampanii. Regiony te z powodzeniem rozwinęły swoje własne style win, które kolorystycznie niewiele różnią się od cavy. Ale w cremains, aromaty odmianowe i smaki winogron są znacznie bardziej wyraźne. Cremant de Loire produkuje się głównie z Chenin Blanc, odmiany o wysokiej kwasowości, która daje bardzo świeże wina o atrakcyjnych miodowych tonach i charakterystycznym aromacie mokrej wełny. Chardonnay jest czasami dodawany do tych win, jak również. Można go znaleźć w mieszance, ale to zależy od producenta, którego wybierzemy. Cremant d'Alsace będzie miało bardziej kwiatowy aromat. Producenci mogą używać dowolnych alzackich winogron z wyjątkiem Gewürztraminera, który nie jest prawidłowo mieszany, ze względu na swój bardzo specyficzny smak. W rzeczywistości oznacza to, że Pinot Blanc jest używany jako główna odmiana, z okazjonalnym dodatkiem Rieslinga. W przypadku Cremant de Bourgogne, jako główną odmianę stosuje się chardonnay, w którym to przypadku wino ma lekkie aromaty tostów i drewna. Jednak, gdy Chardonnay miesza się z Pinot Noir, wino jest tak wyrafinowane, że łatwo pomylić je z Szampanem.

Każda winnica ma swój własny styl, ale wspólną cechą większości dobrych win musujących z Australii będzie świeżość, cytrynowe aromaty i odrobina tropikalnego smaku. W droższych winach z Nowego Świata dominować będzie chardonnay. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie smakują tak samo, ale z pewnością będą delikatniejsze i bardziej owocowe niż większość ich europejskich konkurentów.

Podobnie jak w przypadku win spokojnych, wina musujące z Nowego Świata będą miały bogatszą barwę, z owocami tak naturalnymi dla tego kontynentu. Najlepsi australijscy producenci, którzy już "oswoili" chardonnay, eksperymentują teraz także z pinot noir i próbują tworzyć mieszanki z części starych roczników. Ich wysiłki zaowocowały zauważalną poprawą wizerunku australijskiego wina musującego i bardziej złożonym smakiem. Kalifornijskie wina musujące są często cięższe niż ich australijskie odpowiedniki: mają bardziej oczywistą tendencję do suchego smaku drożdży niż do prezentowania palety owocowych smaków. Jednak technologia produkcji w USA również ewoluuje w kierunku poprawy jakości wina, więc jutro możemy mieć do czynienia z bardziej wyrafinowanymi amerykańskimi winami musującymi.

Kalifornijskie wina musujące.

Schramsberg jest prawdopodobnie najbardziej znaną firmą produkującą wina musujące w Kalifornii i z pewnością najstarszą. Właściciele Jack i Jamie Davies zaczęli produkować wino tradycyjną metodą szampańską na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Teraz produkcja win musujących jest dobrze ugruntowana w Kalifornii. Winiarnia Korbel produkuje "rześkie" wina musujące w Rushen River Valley w Sonoma. Wina musujące z Waszyngtonu - szczególnie te produkowane w Chateau Ste. Michelle - cieszą się coraz większym zainteresowaniem.