Przydatne składniki wina

Wino gronowe jest szczególnym napojem, jego użyteczność polega na dwóch źródłach: jagodach winogron, które pochłaniają energię słoneczną, oraz komórkach drożdży, fabryce wielu pożytecznych substancji. Wino, nie będąc produktem destylacji, zawiera szereg składników odżywczych i substancji biologicznie czynnych, pożytecznych dla organizmu człowieka. Obecnie enochemicy z całego świata wyizolowali w winie gronowym ponad 300 różnych mikro- i makroelementów.

Do substancji tych należą kwasy organiczne (winowy, jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy i inne) występujące w winie w postaci łatwo przyswajalnej, związki azotowe (białka, aminokwasy), substancje fenolowe i barwiące. Wino jest bogate w mikroelementy (potas, wapń, magnez, żelazo itp.) i makroelementy (mangan, miedź, cynk, bor, chrom, jod, arsen, kobalt itp.).

Obecność cennych składników w winie daje podstawy do traktowania go nie tylko jako napoju alkoholowego, ale także jako pożytecznego pokarmu. Wino poprawia procesy trawienia i pobudza apetyt. Wino łagodzi napięcie psychiczne i uwalnia od napięcia przewód pokarmowy. Wino stołowe ułatwia żołądkowi pracę przy trawieniu pokarmu, zwłaszcza jeśli jest on gruby i tłusty.

Wina czerwone zawierają w swoim składzie substancje, które znacznie zmniejszają toksyczność alkoholu etylowego dostającego się do organizmu człowieka wraz z winem. Czerwone wina mają nieodwracalne działanie bakteriobójcze. Kiedy do 50 ml czerwonego wina wstrzyknie się 10 milionów colibacilli, po pół godzinie w mieszaninie nie znajdzie się ani jeden żywy zarodek. Wino jest skutecznym środkiem ochronnym przed zanieczyszczeniami naszej diety.

Istotne zmiany w podejściu do wina gronowego nastąpiły w ostatnich dekadach ubiegłego wieku. Wina gronowe zaczęły odzyskiwać swoją aureolę zdrowych napojów. Przyczyniły się do tego wyniki badań opublikowane przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Danii, dotyczące wpływu różnych napojów alkoholowych na organizm człowieka.

Brytyjskie czasopismo medyczne opublikowało w 1995 roku badania duńskich naukowców zatytułowane "Śmiertelność w odniesieniu do konsumpcji wina, piwa i napojów spirytusowych". Wyniki wieloletnich badań na dużej liczbie respondentów pozwoliły autorom na obiektywne wskazanie, które napoje alkoholowe są najmniej szkodliwe dla organizmu człowieka. Dane w tabeli 3 pokazują, że ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w wieku od 30 do 70 lat jest najniższe w przypadku wina. W ostatnich latach udowodniono, że związki polifenolowe są najbardziej wartościowe i korzystne dla zdrowia człowieka. Stężenie substancji polifenolowych w winach białych przygotowanych według technologii europejskiej, sięga 1 g na litr wina, w winach czerwonych i białych przygotowanych według technologii Kakheti - 5 g na 1 litr. Polifenole z winogron i wina to tylko niewielka część ogromnego świata polifenoli roślinnych, które są wykorzystywane zarówno przez organizmy zwierzęce, jak i ludzkie do kontrolowania i normalizowania procesów metabolicznych na poziomie komórkowym. Polifenole w winach stołowych reprezentowane są przez różne klasy związków fenolowych, które warunkowo dzieli się na dwie grupy - flawonoidy i nieflawonoidy. Wśród flawonoidów najbardziej rozpowszechnione są antocyjany, które stanowią podstawę koloru czerwonego wina, a także niebarwne leukoantocyjany i kachetyny o różnym stopniu polimeryzacji. Oligomeryczne formy katechin reprezentowane są przez procyjanidole (pycnogenodes), a polimeryczne - przez taniny. Inne flawonoidy są reprezentowane w mniejszych ilościach: kwarcetyna, kaempferol, mirycetyna i apigenina. Polifenole winogronowe skoncentrowane są w skórce, nasionach i w największej ilości w zgrubieniach, zwłaszcza rozpuszczalne w alkoholu procyjanidole. Główne właściwości polifenoli to wysoka aktywność P-witaminowa i działanie antyoksydacyjne. Według wielu badań polifenole hamują (hamują) utlenianie błon komórkowych lipidów i ogólnie zapobiegają rozwojowi uszkodzeń wolnorodnikowych (oksydacyjnych) struktur komórkowych organizmu. Wszystkie choroby opierają się na wolnorodnikowym uszkodzeniu struktur komórkowych.

względne ryzyko umieralności, z określonym prawdopodobieństwem, z powodu picia piwa, wina i napojów spirytusowych (ryzyko przyjęte jako 1 dotyczy osób, które nigdy nie piją ww. napojów)

Wolne rodniki (lub utleniacze) są szczególnie obfite podczas stresu, intensywnego wysiłku fizycznego, infekcji, palenia tytoniu, zatrucia, oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ekspozycji na promieniowanie UV i promieniowanie, picia dużych ilości alkoholu itp. Polifenole są jednymi z najsilniejszych przeciwutleniaczy znanych w przyrodzie. Ich aktywność antyoksydacyjna jest 50 razy wyższa niż aktywność witaminy E, która jest uważana za standard aktywności antyoksydacyjnej. Wina czerwone zawierają średnio 2500 mg polifenoli na 1 litr wina. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na polifenole wynosi 300-400 mg, a do pokrycia tego zapotrzebowania wystarczy spożycie 120-160 ml czerwonego wina z europejskich odmian winorośli.

Jean Moscalier, profesor Wydziału Farmacji Uniwersytetu w Bordeaux we Francji (1995), badając właściwości ochronne polifenoli wina gronowego w naczyniach krwionośnych, jako pierwszy odkrył mechanizm ich wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Stwierdził, że polifenole z grupy oligomerycznej - procyjanidole o dużej zdolności pochłaniania wolnych rodników zapobiegają niszczeniu komórek kalogenowych naczyń krwionośnych, a tym samym przeciwdziałają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Po opublikowaniu w różnych krajach wyników badań na temat pozytywnego wpływu win gronowych na zdrowie w Stanach Zjednoczonych, Morley Safer, czołowy komentator narodowego kanału telewizyjnego CBC, zrobił dwa programy na ten temat pod tytułem "Wino i zdrowie". Programy te zaszokowały amerykańską publiczność telewizyjną. Faktem jest, że opinia publiczna w społeczeństwie amerykańskim jest pod silnym wpływem purytańskiego ruchu antyalkoholowego, który stworzył potężne lobby antyalkoholowe w kongresie i senacie.

Stwierdzenie w telewizji, na oczach milionów widzów, że picie napoju alkoholowego - wina gronowego - może być dobre dla zdrowia, było dla narodu amerykańskiego równoznaczne z wybuchem bomby przed Białym Domem. Amerykańscy urzędnicy pozytywnie zareagowali na te audycje. W swoich oficjalnych miesięcznych zaleceniach dietetycznych dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, zalecają regularne spożywanie stołowych win czerwonych z umiarem: 300-500 ml wina dziennie.