Madera

Jak zrobić madera

Madera jest również wzmocnione czerwone wino. Pochodzi z wyspy o tej samej nazwie na Oceanie Atlantyckim, a jego główną odmianą winorośli jest Tinta Negra Maule, którą zaczęto uprawiać dopiero po katastrofalnym ataku filoksery na winnice. W przeciwieństwie do wina porto, madera po dodaniu spirytusu poddawana jest specjalnej obróbce cieplnej. W zamkniętych betonowych kadziach, zbiornikach stalowych, szklanych butelek lub drewnianych beczek, wino wiele miesięcy ogrzewane do 40-50 ° C z grzałką zanurzeniową lub w komorach cieplnych. Ogrzewanie powoduje, że wino dojrzewa szybciej, a cukier karmelizuje się. Madera musi szybko dojrzeć. Zapewnia winu dużo tanin i wysoką zawartość kwasów, w tym kwasowości lotnej, która potwierdza bukiet madery. Smak wina może wahać się od czekoladowo-słodkiego do stęchłego wytrawnego.

Rzeka Douro jest domem dla około stu różnych odmian winorośli. Prawie wszystkie nadają się do produkcji porto.

Niektóre drogie madery

Większość produkowanej madery jest dobra do użytku kulinarnego, ale jest też kilku wysokiej jakości przedstawicieli tego wina.

Najlepsze winogrona na madera rosną w górach, na wysokości do 1800 m. Większość starych białych winogron, takich jak Sercial, Boal, Malvasia i Verdelho, uprawia się na zboczach wzgórz (ciemny kolor tych winogron jest nadawany przez obróbkę cieplną). Te tradycyjne wina dojrzewają powoli, bez sztucznego ogrzewania. Wino, dojrzewające w sześciusetlitrowych beczkach, umieszczane jest na dachu firmy lub budynku handlowego i pozostawiane do dojrzewania przez co najmniej dwadzieścia lat. Dach jest zimny w zimie i bardzo gorący w lecie. Wina te nazywane są "Vinhos de canteiro". Pachnie słodem i karmelem, wanilią, migdałami, rodzynkami i kandyzowanymi owocami. Mało które wino na świecie żyje tak długo jak madera.

Główne odmiany madery

Standard madera jest mieszane wino z zbiorów tego samego roku, w którym resztki słodyczy jest obecny, nawet jeśli etykieta mówi "Extra Dry". Ale ogólnie rzecz biorąc, madera jest wino z mniej lub bardziej wysokiej zawartości cukru. Najlepsza madera jest produkowana z białych odmian winogron.

Dodatkowe oznaczenia: Finest (3 lata) Reserve (5 lat) Special Reserve (10 lat) Extra Reserve (15 lat) Vintage (co najmniej 20 lat) Sercial Przeważnie umiarkowanie wytrawne wino o ostrej kwasowości. Łagodny, ale wymaga dojrzałości. Doskonały aperitif. Z wiekiem staje się coraz bardziej suchy. Verdelho (Verdelho) Pikantny, mocny smak. Wytwarzany w północnej części wyspy. Jego zdolność do długiego starzenia się. Boat (Boal) O ciemnym kolorze palonego cukru, bukiet jest bogaty i aromatyczny, z wyczuwalną słodyczą i posmakiem spalenizny. Malmsey (Malvasia) Jest to najrzadszy, najsłodszy i najciemniejszy rodzaj Madery. Pełnia smaku wynika z jego siły, którą łagodzi świeża, cytrynowa kwasowość.