Lekki czy mocny?

Być może zauważyłeś już, że niektóre wina pije się łatwo i przyjemnie, podczas gdy inne wymagają więcej wysiłku od kogoś, kto chce docenić ich wysokie walory. Ta różnica w odczuciu w ustach lub fakturze wina nazywana jest "odczuciem smaku" lub "ciałem". Wino może być opisane jako lekkie, średnie lub pełne, w zależności od jego głównych cech. Ekstrakt owocowy, taniny i alkohol są odpowiedzialne za "ciało" wina. Im silniejszy wpływ każdego z tych trzech czynników, tym mocniejsze będzie wino. Jeśli te trzy siły są obecne w równym stężeniu, wino będzie bardzo silne, lub innymi słowy, pełne. Obecność cukru nasyca również teksturę wina, dając mu pełniejsze "ciało". Intensywność ekstraktu, tanin i zawartości alkoholu może się różnić w zależności od rocznika, pochodzenia wina, cech technologicznych jego produkcji i dojrzewania. Wina wyprodukowane z rocznika o korzystnych warunkach pogodowych mają zazwyczaj pełniejsze "ciało" niż te z rocznika o złych warunkach. Wina produkowane w gorącym klimacie są również mocniejsze niż ich odpowiedniki z mniej ciepłych obszarów. Na półkuli północnej mówimy o południowych regionach, takich jak Rioja i Toskania, podczas gdy na półkuli południowej jest to Hunter Valley w Australii i północne Chile.

Produkcja danego wina podyktowana jest lokalną tradycją kraju, regionu lub producenta, ale tak czy inaczej, wybór określonych metod winifikacji i starzenia wpływa również na to, czy wino jest lekkie czy bardziej solidne. Czasami do fermentującego moszczu dodaje się brandy przed całkowitym zakończeniem procesu fermentacji. W rezultacie powstaje to, co w Europie nazywa się winem wzmocnionym, a w Ameryce winem deserowym. Wina te mają znacznie wyższy poziom alkoholu niż wina stołowe. Często są one bardzo słodkie, z dużą ilością ekstraktu owocowego, o niezwykle pełnym "ciele".

"Ciało" w winach czerwonych.

Winogrona Gamay nagradzają Beaujolais soczystymi i owocowymi smakami, ale samo wino jest dość proste. Odmiana Cabernet Sauvignon ma również silne aromaty owocowe, ale jej struktura jest znacznie bardziej złożona. Bez względu na to, które z tych dwóch win preferujesz, powinieneś być pewien, że znajdziesz między nimi wiele różnic. Większość Beaujolais jest przeznaczona do picia w pierwszym roku. Niektóre, jak Beaujolais Nouveau, sprzedawane są kilka tygodni po zbiorach. Inne, z drugiej strony, są wykonane do dłuższego przechowywania i dlatego są nieco mocniejsze niż większość win produkowanych w regionie Beaujolais. Na przykład Beaujolais-Villages lub Beaujolais z jednej z dziesięciu winnic Beaujolais, znane jako crus de Beaujolais, mają pełniejsze ciało, ale wciąż nie osiągają pełni Cabernet Sauvignon. Najsłynniejsze "crus" Beaujolais to Fleurie, Morgon, Julienas i Moulin-a-Vent. W zależności od tego, jakie wino wybierzesz, Twój Cabernet może należeć do kategorii trunków produkowanych z myślą o wypiciu w ciągu kilku lat od zbiorów lub do bardziej złożonej kategorii win, które wymagają starzenia. Tanie wina i masowo produkowane marki będą lżejsze niż drogie wina. Są one tańsze, ponieważ nie są produkowane z najlepszych winogron z najbardziej udanych sekcji winnic i nie były starzone w drewnianych beczkach przez bardzo długi czas. To odróżnia je od drogich "pełnych" win. Wina z najlepszych posiadłości, takich jak Opus One Roberta Mondavi z Kalifornii, Chateau Latour z Bordeaux czy Le Corton z Burgundii, są bogate i pełne. To im się najlepiej udało!

Maceracja węglowa

Technika ta została opracowana w regionie Beaujolais w celu wydobycia z winogron Gamay jak największej ilości soczystego wiśniowego aromatu. Winogrona nie są tłoczone. Całe grona umieszczane są w kadzi fermentacyjnej i przykrywane. Kiedy fermentacja rozpoczyna się na dnie kadzi, dwutlenek węgla unosi się poprzez jeszcze nieobrane kiście i otacza nieobrane winogrona, które znajdują się bliżej powierzchni. Maceracji węglowej jest również używany dziś w południowej Dolinie Rodanu we Francji do produkcji win, które są znacznie lżejsze w wadze niż te wykonane w tradycyjnym stylu. To samo można powiedzieć o aktualnych trendach w południowej Francji w Langwedocji-Roussillon. (Na etykiecie nie znajdziesz jednak informacji, czy zastosowano tę technikę, więc zapytaj sprzedawcę). ) Maceracja węglowa maksymalizuje kolor i smak jagód, ale poziom tanin pozostaje niski: ponieważ jagody nie są mechanicznie miażdżone, a skórki pozostają prawie nienaruszone, taniny nie przechodzą do moszczu. Wina produkowane tą techniką rozpoznaje się po charakterystycznym "kapuścianym" aromacie.

Niektóre regiony winiarskie słyną z bardzo mocnych win. Na przykład, Cahors w południowo-zachodniej Francji słynie z "czarnego wina". Wyprodukowane z Malbeca, wino to jest niezwykle taniczne. Niektórzy winiarze nadal kontynuują produkcję Cahors w tradycyjnym stylu, ale wielu z nich przestawiło się na produkcję lżejszych, bardziej owocowych win. Niestety, często z etykiety trudno się zorientować, co jest w środku. Australijscy winiarze tworzą własne wina z Shiraz o wysokiej zawartości tanin i bardzo pełnym "ciele". (Shiraz to australijska nazwa syrah, ale ten synonim jest również wszechobecny w RPA i innych regionach Nowego Świata). Bynajmniej nie wszystkie wina z shiraz mają te cechy, ale najbardziej znanym przykładem jest Penfolds Grange Hermitage, australijskie wino Penfolds, które twierdzi, że jest Chateau Latour z południowej półkuli.

Kalifornia produkuje również "pełne" wina z Zinfandel, które fani tej odmiany winorośli tak bardzo kochają. Jest również tak wszechstronny, że można z niego robić również lekkie, owocowe wina czerwone, a nawet popularne blush, czyli różowe wina.

Lekki czy wytrzymały?

Możesz przeprowadzić dodatkową degustację, wybierając wina tylko z jednego kraju. Użyj tego indeksu, który dzieli niektóre słynne czerwone wina na grupy w oparciu o pełnię ich "ciała".

Wina lekkie: -Czerwone wina z Burgundii -Mieszanki na bazie Shiraz (nowy styl) z Australii -Wszelkie Merlot z Europy -Tanie czerwone mieszanki z Kalifornii -Wina wiejskie z Bułgarii -Bardolino z Włoch -Beaujolais z Francji -Valpolicella z Włoch -Vins de Pays z Francji

Wina średnie: -Czerwone wina z Bordeaux i Bergerac (Francja) -Czerwone wina z Langwedocji-Roussillon, takie jak Corbieres lub Minervois (Francja) -Część Shiraz z Australii -Kupony na bazie Cabernet Sauvignon z Australii -Chianti z Włoch -Cotes du Rhone z Francji -Merlot z Kalifornii, Australii i Chile -Noir z Kalifornii, Australii i Chile

Wina wzmacniane: -Czerwone wina z Penedes (Hiszpania) -Czerwone wina z Rioja (Hiszpania) -Kupaż na bazie Shiraz z Australii -Czerwone wina z Portugalii -Barolo z Włoch -Cabernet Sauvignon z Kalifornii, Chile i Nowej Zelandii -Cahors z Francji -Chateauneuf-du-Pape z Francji -Dao z Portugalii -Fitou z Langwedocji (Francja)

Wina wzmocnione: -Portwein z Portugalii