25 stycznia 2025 21:14

Jak zrobić wino według technologii kachetyjskiej

Kachetyjska technologia produkcji białych win stołowych przewiduje przetwarzanie winogron bez oddzielania winogron i fermentację moszczu na zacierze z winogronami. Ta specyfika pozwala na produkcję win o wysokiej ekstraktywności, cierpkich i miękkich w smaku, o przyjemnym owocowym i owocowym aromacie oraz lekkich miodowych tonach. Wino takie można otrzymać z dowolnej odmiany białych winogron, ale o zawartości cukru w jagodach co najmniej 21% i z dobrze dojrzałych winogron. Podczas produkcji wina przy użyciu tej techniki z ciemnozielonych winogron, smak i aromat zielonych winogron w gotowym produkcie będzie podkreślony w smaku i aromacie. Należy jednak zaznaczyć, że wina produkowane przy użyciu grzebieni, nawet o nieprzyjemnych ziołowych tonach, zaliczane są do win zdrowych. Badania prowadzone w ostatnich latach za granicą i w naszym kraju dowiodły, że najcenniejszymi dla organizmu człowieka substancjami zawartymi w winach gronowych są flawanole związki fenolowe, które w większości zawarte są w herbaciarkach. Substancje te mogą jednak przejść z tanin do wina tylko poprzez długą interakcję z fermentującym i sfermentowanym moszczem, o zawartości alkoholu co najmniej 12% obj.

Według Kakheti technologia produkcji wina stołowego jest następująca: winogrona do produkcji wina zbierane są w jak najkrótszym czasie, aby uzyskać surowiec o wysokiej zawartości cukru (nie mniej niż 21%). Jeśli w zebranych winogronach nie ma takiego poziomu cukru, konieczne jest dodanie zagęszczonego moszczu lub cukru do niezbędnego poziomu 21-22%. Winogrona są miażdżone, miażdżone, zacierane bez oddzielania grzbietów. Do powstałej masy dodać 2-3% rozcieńczonych drożdży i fermentować masę okresowo mieszając. Po szybkiej fermentacji zbiornik jest ponownie napełniany tym samym materiałem. Jeśli taka masa wyrzucana jest z jednego pojemnika, cała wyrzucana masa przenoszona jest do mniejszego pojemnika. Po zakończeniu fermentacji zbiorniki są napełniane do pełna i hermetycznie zamykane. W takim stanie zamkniętym materiał winiarski z miazgą i grzebieniami jest pozostawiony do przechowywania (infuzji) do miesięcy marzec-kwiecień. Wiosną jest on otwierany i najpierw odbiera się frakcję płynną syfonem. Następnie zacier z grzebieniami jest prasowany. Wszystkie frakcje są ekstrahowane do końcowego wina. Materiał winiarski przechowuje się w pełnych pojemnikach, dymiąc go przez spalenie 2-3 knotów siarkowych lub dodając do materiału winiarskiego w wodnym roztworze dwutlenku siarki w ilości 75-100 mg/l SO2. Wino jest przechowywane przez rok lub dwa lata z regularnym uzupełnianiem zbiornika i dwoma otwartymi nalewami w roku.

Wino powinno mieć kolor bursztynowo-złoty z zielonkawym odcieniem, czysty owocowy aromat z lekkimi żywicznymi nutami, pełny, cierpki smak o umiarkowanej kwasowości. Wino wykonane w technologii kachetyjskiej stosuje się przy spożywaniu tłustych potraw.