Fosforanowy ester celulozy (CPE), sorbent na bazie celulozy o rozwiniętej powierzchni adsorpcyjnej; stosowany do demetalizacji win. Jest nietoksyczny. Działa jako wymiennik jonów. FEC otrzymuje się w wyniku interakcji celulozy (w postaci tkaniny, przędzy, waty, papieru lub tektury) z kwasem fosforowym i mocznikiem.
NH2 Produkt jonowy zawiera fosfor 3-4%, azot 0,1-0,15%; wydajność wymiany z wodnymi roztworami soli żelaza lub wapnia, zakwaszonymi kwasem winowym do pH 3,6, wynosi 2-2,5 mg-q/r; wydajność wymiany w winie jest nieco niższa - 1,3 mg-q/r. Demetalizację przeprowadza się w kolumnie ze stali nierdzewnej.
W przypadku spadku pojemności jonowymiennej żywic regeneruje się je przez płukanie wodą, 0,5% roztworem HC1 i winem. FEC może być regenerowany 5-6 razy bez zauważalnego spadku jego zdolności jonowymiennej. Obróbka FEC pozwala na usunięcie soli metali ciężkich i wapnia. Tzn. uzyskuje się nie tylko demetalizację wina, ale również zmniejsza się możliwość pojawienia się krystalicznych zmętnień. Szczególnie skuteczne jest traktowanie PEC win niskokwasowych (pH 3,6 i wyższe), gdyż w tych winach żelazo występuje w postaci ujemnie naładowanych jonów kompleksowych, które reagują z GCC dopiero w procesie ich degradacji. FEC przyczynia się również do eliminacji mętnego tonu i tonów nadmiernego utlenienia.
Literatura: Nilov V.I. et al. Metoda eliminacji tonów mysich w winach za pomocą jonowymiennika nowego typu. - The Horticulture, Viticulture and Winemaking of Moldova, 1971, #10; Nilov V.I., Ogorodnik S.T. Nowy środek do ochrony win przed zmętnieniem. Ogrodnictwo, uprawa winorośli i winiarstwo Mołdawii, 1972, nr 1; Ogorodnik ST, Balkuli B. B. Doświadczenia z demetalizacji win eterem fosforowym celulozy. - Winiarstwo i uprawa winorośli ZSRR, 1974, № 2.