Odwrócona osmoza, hiperfiltracja, metoda rozdzielania roztworów poprzez filtrację pod ciśnieniem wyższym niż ciśnienie osmotyczne (zwykle 3-8 MPa) przez półprzepuszczalne membrany, które przepuszczają rozpuszczalnik i całkowicie lub częściowo zatrzymują cząsteczki lub jony substancji rozpuszczonych.
Siła napędowa procesu dla rzeczywistej membrany wynosi A P = P - (P1 - P2) = P - A P, gdzie P jest zastosowanym nadciśnieniem; P1 jest ciśnieniem osmotycznym roztworu; P2 jest ciśnieniem osmotycznym filtratu, który przeszedł przez membranę. Odwrócona osmoza, podobnie jak ultrafiltracja, różni się zasadniczo od filtracji konwencjonalnej, w której cząstki stałe (dla układu binarnego ciecz-ciało stałe) są przesiewane w postaci kryształów lub bezpostaciowego osadu na powierzchni filtracyjnej. Odwrócona osmoza i ultrafiltracja wytwarzają dwa roztwory, z których jeden jest wzbogacony o substancje rozpuszczalne. Odwrócona osmoza charakteryzuje się dwoma ważnymi wskaźnikami - selektywnością i przepuszczalnością (pojemnością właściwą), które zależą od właściwości materiału membrany, ciśnienia, temperatury, rodzaju rozpuszczalnika i solutu, ich stężenia, zawartości zanieczyszczeń w roztworze, warunków hydrodynamicznych w aparacie membranowym. Odwrócona osmoza wykorzystuje aparaty o płaskiej ramie, rurowe i walcowe, zwane modułami filtracyjnymi, z membranami separującymi w postaci folii polimerowych lub włókien pustych w środku. Odwrócona osmoza jest stosowana w różnych dziedzinach związanych z procesami separacji. W produkcji wina może być stosowany do: zagęszczania moszczu winogronowego i produkcji półwytrawnych i półsłodkich win na bazie tych koncentratów; filtracji win metodą odwróconej osmozy z dalszym wykorzystaniem koncentratu do produkcji ekstraktywnych win niskoalkoholowych, a permeatu (filtratu) do przygotowania różnych napojów zawierających alkohol; produkcji alkoholu absolutnego w wyniku oddzielenia azeotropowej mieszaniny membranowej; utylizacji odpadów winiarskich - produkcja eno-kolorów, obróbka brzeczki koniakowej, mycie stołu itp. Zalety odwróconej osmozy w porównaniu z innymi metodami separacji: prosta konstrukcja aparatów, separacja w temperaturze 5°-30°C bez przemiany fazowej, ekonomiczność procesu.
Literatura: Dytnersky Y. I. Reverse osmosis and ultrafiltration...- Moskwa, 1978; Wucherpfennig K., Neubert S. Beitrag zur Herstellung von Weinen aus mit Hilfe der Umkehrosmose konzentrierten Traubenmosten. - Weinberg und Keller, 1997, Bd. 24.