Eter dietylowy kwasu pirokarbonowego, pirokarbonat dietylowy, bikowen, PIREF, DPC, C6H10O5, związek organiczny stosowany w przemyśle winiarskim do hamowania rozwoju drożdży i bakterii.
Jest to bezbarwna ciecz o silnym eterycznym zapachu; jej masa molowa wynosi 162,08, gęstość 1120 kg/m3 , jej temperatura wrzenia wynosi 73°-74°Ñ, jest rozpuszczalna w alkoholu, słabo rozpuszczalna w wodzie i winie. W roztworach alkoholowych PIEREF ulega szybkiemu rozkładowi hydrolitycznemu do alkoholu etylowego i dwutlenku węgla, przez co traci skuteczność. Od wielu lat jest stosowany jako środek konserwujący w Niemczech, USA i innych krajach do sterylizacji na zimno napojów bezalkoholowych, piwa i wina podczas butelkowania w dawkach 90-150mg/dm3. Główną wadą PIEREF-u jest trudność we wprowadzaniu do produktu oraz możliwość powstawania toksycznej substancji rakotwórczej, uretanu (estru kwasu etylowo-karbaminowego), w wyniku czego jest on zakazany w wielu krajach. Eksperymenty dotyczące stabilizacji win półsłodkich w WNP za pomocą PIEREF nie przyniosły wiarygodnych wyników. Ze względu na możliwość zmiany smaku wina i toksyczność produktów rozkładu PIEREF, metoda ta nie jest szeroko rozpowszechniona w WNP.
Literatura: Eter dietylowo-pirogronowy (PIEREF) - nowy środek konserwujący w przemyśle winiarskim. - K., 1992; Valujko G.G. Winodnye vino. - Moskwa, 1978; Rosival L. et al. Substancje obce i dodatki do żywności w produktach: Per z niemieckiego - Moskwa, 1992.