Okres wegetacji winogron

Kwitnące pąki

Kwitnienie pąków to rozwinięcie się pąków, które pozostały po zimowym przycinaniu. Otwierają się i pojawiają się małe zielone listki, które rosną i rozwijają się bardzo szybko. Nastąpi to, gdy średnia temperatura osiągnie 8-10° powyżej zera. Niektóre odmiany otwierają swoje pąki nieco wcześniej, inne nieco później (np. Cabernet Sauvignon). Do tej fazy wegetacji winorośl odżywia się jesiennymi zapasami węglowodanów. Kiedy liść się rozwija, odżywianie zaczyna się od fotosyntezy. Początek kwitnienia pąków winorośli może być przewidziany przez winiarza z kilkudniowym wyprzedzeniem poprzez początek wiosennego "płaczu" winorośli. Przez rany i skaleczenia w tym obszarze zaczyna płynąć bezbarwna posoka, zwana "nocną posocznicą", i jest to pewny znak, że zimowy stan spoczynku dobiegł końca i posocznica zaczyna płynąć. Po okresie płaczu pąki wyraźnie nabrzmiewają.

Kwitnąca

Kwitnienie winogron rozpoczyna się 45-90 dni po zawiązaniu pąków, tj. od połowy maja do końca czerwca (od listopada do połowy grudnia na półkuli południowej). W tym czasie wyrastają nowe pędy i pojawiają się kwiaty, zebrane w kwiatostany. Każdy kwiat pokryty jest brązowym kapeluszem, który odpada, uwalniając słupek i pręciki (u prawie wszystkich Vitis vinifera kwiaty są jednopienne, co oznacza, że mogą się samodzielnie zapylać). Kwitnienie jest prawie niewidoczne dla naszych oczu. Zapylenie następuje, gdy pyłek opada na wilgotny znamię słupka. Deszcz lub silny wiatr w czasie kwitnienia może uniemożliwić zapylenie wszystkich kwiatów. W tym przypadku jesienią możliwe jest w mniejszym lub większym stopniu "niedozbieranie". Winiarze mówią w takich przypadkach o "wypłukiwaniu" kwitnienia.

Po przekwitnięciu pąków przenosi się na dolną powierzchnię młodych liści i wysysa soki, wydzielając specjalną ślinę, która prowadzi do pojawienia się zgrubień na zewnętrznej powierzchni liścia (liść staje się grudkowaty).

Cykl wzrostu winorośli

To, czy dany rok przyniesie przeciętne czy dobre wino, zależy nie tylko od jesieni. Wiosna i lato niosą ze sobą również duże niebezpieczeństwo dla wzrostu jagód, a zwłaszcza dla plonów. Winorośl, jak każda inna roślina, ma swój własny, określony cykl wzrostu. Dzieli się na fazę wzrostu, fazę dojrzewania i fazę spoczynku. Faza spoczynku rozpoczyna się jesienią po zbiorach, kiedy w pniu i korzeniach winorośli zgromadzona jest wystarczająca ilość węglowodanów. Następnie liście zmieniają kolor i opadają. Okres spoczynku trwa przez całą zimę. W marcu (na półkuli południowej we wrześniu), gdy temperatura wzrasta, rozpoczyna się nowy cykl dojrzewania z pączkowaniem pąków.

Cykl wzrostu winogron

Zawiązanie owoców

Jagoda rozwija się z zapłodnionej zalążni kwiatu zaraz po kwitnieniu. Nie zapłodnione kwiaty więdną i opadają. W pęczku pojawiają się duże lub małe przerwy - staje się on luźny. Powstałe owoce są początkowo bardzo małe, twarde i zielone. Jagody rosną bardzo szybko. W tym czasie winorośl jest szczególnie podatna na atak mączniaka prawdziwego lub rzekomego. W wilgotnym, ciepłym klimacie grzyb ten rozprzestrzenia się bardzo szybko i należy go zwalczać. W określonych warunkach klimatycznych ćma winorośli składa jaja na pąkach kwiatostanowych winogron. W sierpniu rozpoczyna się faza dojrzewania (na półkuli południowej w styczniu), w tym czasie winogrona stają się ciemne.

Zabarwienie jagód

Faza dojrzewania rozpoczyna się, gdy jagody zaczynają się zabarwiać w zależności od odmiany winogron. U odmian białych stopniowo zmieniają kolor na żółty, u odmian czerwonych na czerwono-niebieski. Proces ten prawdopodobnie rozpoczyna się, gdy w jagodach nagromadzi się pewna ilość cukru. Jednak nie wszystkie jagody zaczynają zmieniać kolor w tym samym czasie. Jagody, które otrzymały więcej słońca i ciepła są pierwszymi, które zaczynają zmieniać kolor, podczas gdy jagody, które były uprawiane w cieniu pozostają zielone. Proces barwienia w języku fachowym nazywany jest "veraison". W cieplejszych latach zaczyna się wcześniej niż w chłodniejszych. Bardziej owocujące pnącza mają późniejszy start, mniej owocujące wcześniejszy. Ostatnia i najbardziej decydująca faza cyklu wegetacyjnego winorośli rozpoczyna się od wybarwienia jagód.

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !