Inne regiony winiarskie Bordeaux

Entre-deux-Mer

Entre-deux- Mers oznacza po francusku "Między dwoma morzami". Jest to nazwa największego obszaru uprawy winorośli w Bordeaux, położonego między rzekami Garonne i Dordogne. Ten rozległy trójkąt między rzekami mieści 23.000 hektarów winnic, które tradycyjnie produkują większą liczbę lekkich, wytrawnych win białych. Wspaniale uzupełniają dania z owoców morza. Antre-de-Mer przeznacza również znaczną część swoich terenów pod uprawę czerwonych winogron - Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot i Malbec - z których produkowane są wina bordoskie, a czerwone sprzedawane są jako Bordeaux lub Bordeaux Superrier.

Côtes de Bordeaux Saint-Macaire

Ten region winiarski Bordeaux znajduje się na prawym brzegu rzeki Garonne, rozciągając się na południowy wschód od Premier Côte de Bordeaux. Rozciąga się na obszarze 2.300 hektarów pod winnice. Wina czerwone występują pod etykietami Bordeaux i Bordeaux Superriere. To słodkie białe wino, produkowane w pobliżu średniowiecznego miasteczka Saint-Maquerre, ma swoją własną markę.

Lupiac, Sainte-Croix-du-Mont

Te dwa małe okręgi położone są na stromych zboczach prawego brzegu rzeki Garonne, naprzeciwko Sauternes. Produkują białe, klarowne, złote wina o jakości prawie takiej samej jak te z Sauternes. To powiedziawszy, wina z Saint-Croix du Mont są mniej lepkie niż te z Lupiac.

Saint-Fois Bordeaux

Na dalekim północnym wschodzie Gironde i na lewym brzegu Dordogne leży mała dzielnica Saint-Fois Bordeaux. Dziewiętnaście z jego gmin posiada 4.600 hektarów winnic. Produkuje głównie wina czerwone, podczas gdy udział białych stopniowo maleje.

Première Côte de Bordeaux

Ta duża dzielnica położona jest na prawym brzegu rzeki Garonne. Omijając miasto Bordeaux, Première Côte de Bordeaux rozciąga się na znaczną odległość wzdłuż rzeki. Winnice posadzone na wapiennych zboczach nad rzeką rozciągają się na terenie trzydziestu sześciu gmin. Jego północny region produkuje czerwone wina, znane od wieków: Quinsac, Cammblanes, Sepac i Latresne. Na południu produkowane są słodkie, półsłodkie i wytrawne wina białe, takie jak Cadillac i Loupiac.

Côtes de Castillon

Położony naprzeciwko Antre-de-Mer i blisko Côtes de Saint-Emilion, Côtes de Castillon produkuje 115.000 hektolitrów wina rocznie. Tutejsze czerwone wina spożywa się młodo, ale ich siła i szlachetność sprawiają, że nadają się do starzenia.

Bordeaux Côte de France

W 1967 roku ta apelacja została przyznana małej posiadłości 204 hektarów, która produkuje około 11.000 hektolitrów wina.

Côtes de Blais

Duży region produkcji wina Côtes de Blais znajduje się na prawym brzegu Gironde, naprzeciwko medoche. Swoją nazwę wzięła od starożytnego portu Blais. Dziś jego wina są sprzedawane w trzech apelacjach: Blais, Côte de Blais (tylko białe wina) i Premier Côte de Blais, które podlegają bardziej rygorystycznym wymogom (muszą zawierać 90% szlachetnych winogron). Na tym obszarze dominują wina czerwone, stanowiące 85% wszystkich produkowanych win. Są miękkie, lekkie i długo zachowują smak jagód.

Côte de Bourg

U zbiegu rzek Dordogne i Garonne jest starożytne miasto twierdzy Bourg, dawna siedziba arcybiskupów Bordeaux. Region ten, położony na prawym brzegu Gironde, graniczy z okręgiem Blaye. Jego winnice, wspinając się w górę iw dół wzgórz, produkują białe wytrawne, półwytrawne aksamitne wina i czerwienie, miękkie i pełne, które są spożywane młodych. Wina z tego obszaru nazywane są Côtes de Bourg lub Bourget, Różnica w jakości pomiędzy białymi i czerwonymi winami ze wzgórz Bourg a tymi z sąsiednich wzgórz Blais jest niewielka i prawie niewyczuwalna.

Graves de Ver.

Ten bardzo mały region, położony na brzegach zakola Dordogne między Libourne i Bordeaux, otrzymał swoją własną nazwę w 1931 roku. Graves de Vert, otoczone ze wszystkich stron przez region Antre-de-Mer, produkuje na obszarze 480 hektarów ponad 20 000 hektolitrów białego i czerwonego wytrawnego wina, przypominającego wina z Pomerol.