Côte d'Or - obfitość białych win

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Pinot Noir uprawiany jest w większości winnic Côte Beaune. Jednak większość tutejszych winnic słynie z win białych.

Te białe wina, produkowane wyłącznie z winogron Chardonnay, zyskały międzynarodową sławę jako "białe wina burgundzkie". Najlepsze z nich są cięższe od win czerwonych, ale mają pełnię smaku i długowieczność. Czerwone wina z Côtes de Beaune są zwarte, bogate w niuanse, ale brakuje im głębi win z Côtes de Nuits.

Alox Corton

Z dala od szlaków turystycznych u podnóża góry Corton leży miejscowość prawie niezauważalna dzięki otaczającym ją zalesionym wzgórzom. Winnice Grand Cru pokrywają większą część zbocza wzgórza. Chardonnay uprawia się w górnych winnicach, blisko skraju lasu (zwłaszcza w części południowo-zachodniej). Produkuje słynne Corton-Charlemagne, pełne, ciężkie wino o waniliowo-orzechowym aromacie. Czerwone Corton to gęste, długowieczne wino, przypominające dobre Gevrey-Chambertin.

Bon

Wszystkie zbocza poza miastem Beaune pokryte są winnicami. Większość z nich ma status premier cru. Produkowane tu wina wyróżniają się harmonią, delikatnymi owocowymi aromatami i wyrazistością.

Pommard

Te delikatne, owocowe wina są podobne do premier crus z Beaune, z wyjątkiem tych z winnic Hepenaud i Rougienne, które mają więcej głębi i ognia.

Volnay

Nieszczególnie zwarte, ale filigranowe wina o delikatnych owocowych aromatach uważane są za najlepsze w Côtes de Beaune. Wina z winnic Santenot i Le Plour w Meursault są sprzedawane jako wina Volnay.

Meursault

Ważny wierzchołek białych, harmonijnych, jednorodnych win, które rzadko trafiają na rynek. Dotyczy to nie tylko win premier cru z Genevrier, Perrier i Charmeaux, ale także wielu zwykłych Merceaux.

Puligny-Montrachet

To mekka dla koneserów białych win: cztery grand crus - Montrachet, Chevalier-Montrachet, Ba-tard-Montrachet i Bienvenu-Batard-Montrachet - to najważniejsze białe wina wytrawne Burgundii. Produkuje się je w ogromnych ilościach, a w niektórych latach istniało nawet zagrożenie, że się nie sprzedadzą. Przy zawartości alkoholu prawie 14 % obj. i wysokiej wydajności, wina te mogą dojrzewać nawet do 20 lat. Sąsiednie winnice produkują również białe wina o pełnym, bardzo szlachetnym smaku i długiej trwałości.

Chassagne-Montrachet

Tutejsze białe wina przypominają te z Puligny-Montrachet w okresie ich największej pełni smaku. Nie są to wina mocne. To samo można powiedzieć o maleńkim grand cru z Criot-Batart-Montrachet oraz premier cru z Clos de la Maltroix i Le Rouxot. Czerwone wina z tego obszaru mają gruboziarnisty, ziemisty aromat, bez większej subtelności smaku.

Santenay

Senna wioska Santenay dostarcza soczystych, smacznych Pinot Noir, nie pretendując do rangi wielkich win burgundzkich.