Zawartość alkoholu i etykiety

Zawartość procentowa alkoholu w winie jest zazwyczaj podana na etykiecie. Słowo Superieur, który pojawia się na etykiecie francuskiego wina, wskazuje na wyższą moc niż jest zwyczajowo dla wina w tym stylu. Na przykład, wina oznaczone jako Bordeaux Superieur zawierają minimum 10,5% alkoholu, podczas gdy zwykłe wina Bordeaux zawierają 10%. W USA nie ma tak ścisłych reguł, ale wina oznaczone jako Private Reserve, Special Selection lub coś innego w tym samym duchu będą prawdopodobnie mocniejsze niż mainstreamowe wina tego samego producenta. Sam alkohol nie ma żadnego smaku, ale wina z wyższym poziomem alkoholu wydają się bardziej "pełne" w ustach. Zawartość alkoholu w winie jest mierzona w procentach. Wina stołowe zawierają 8-15% alkoholu. Na pierwszy rzut oka rozrzut nie jest tak duży, ale w rzeczywistości nawet półprocentowa różnica zmienia doznania smakowe wina. Jest mało prawdopodobne, aby zwykłe wina stołowe miały wysoką zawartość alkoholu, ponieważ proces fermentacji zatrzymuje się, gdy poziom alkoholu w brzeczce osiągnie 15%. Po tym czasie drożdże po prostu umierają. Wina z najlepszych posiadłości (bez względu na region) będą zawierały więcej alkoholu (a także ekstraktu owocowego i tanin), ponieważ w tych posiadłościach dokłada się wszelkich starań, aby utrzymać jak najwyższy poziom cukru w winogronach. Wina wzmacniane (lub deserowe w języku amerykańskim) zawierają alkohol, albo w trakcie lub po fermentacji. W rezultacie mogą one osiągnąć siłę 15-22%. W porównaniu z takimi winami, zawartość alkoholu w Beaujolais jest niska. Burgundia, do której należy region Beaujolais, znajduje się blisko północnej granicy uprawy winorośli, dlatego jej wina zawierają zwykle nie więcej niż 11-12% alkoholu. Sprawdź na etykiecie, ile procent jest w Twoim winie. Wina Cabernet sauvignon różnią się zawartością alkoholu. Odmianowe "wina lokalne" (takie jak Vin de Pays d'Oc lub Vin de Pays de l'Herault z południa Francji) mogą zawierać tylko 11 -12% alkoholu. Wina z Kalifornii mogą mieć wyższy poziom alkoholu 12-13,5%. Większość australijskich win odmianowych jest mniej więcej na tym samym poziomie, ale w niektórych przypadkach Cabernet może mieć 14, a nawet 14,5%. Jeśli wybierzesz wino z Chile, przygotuj się na to, że będzie ono dość mocne.

Poziom alkoholu w winach białych.

Zawartość alkoholu w niemieckich winach stołowych rzadko przekracza 11%, a zwykle jest znacznie niższa. Sprawdź na etykiecie, jaka jest zawartość alkoholu w Twoich próbkach. Teraz spójrz na etykietę Chardonnay. Jeśli wybrałeś wino chilijskie, to prawdopodobnie będzie to 13 -13,5%. Zawartość alkoholu w winach kalifornijskich i nowozelandzkich z Chardonnay waha się bardziej, ale zwykle wynosi 11 -13%. Sherry będzie bez wątpienia smakować pełniej i mocniej niż którekolwiek z dwóch pierwszych win, nawet jeśli próbowałeś już wytrawnego Fino. Powodem jest oczywiście wyższy poziom alkoholu. Jeśli wybierzesz półwytrawne Amontillado, poczujesz, że wino ma pełniejsze "ciało" dzięki bogatemu orzechowemu aromatowi.

Nie zdziwcie się, jeśli w Chardonnay nie znajdziecie prawie żadnego alkoholu. W ciepłych krajach winogrona używane do produkcji Chardonnay są tak soczyste, że ich słodycz dość dobrze równoważy zawartość alkoholu. Cukier zagłusza gorycz alkoholu. Ale ta zasada nie zawsze sprawdza się w przypadku win z innych odmian winorośli. Jeśli wino sauvignon blanc osiągnie moc 13-13,5%, co często zdarza się w przypadku win chilijskich, może mieć bardzo ostry smak.