Wschód spotyka Zachód na Pacyfiku

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Najbardziej postępowa kuchnia nie jest dziś pozbawiona wpływów orientalnych. Świeże czyste aromaty Japonii i pikantne smaki Wietnamu i Tajlandii są całkiem możliwe do połączenia z winem, jeśli trochę poeksperymentować. Spróbuj Chenin Blanc lub Fume Blanc do dań japońskich oraz kalifornijskiego Rieslinga lub alzackiego Gewurztraminera do słodszych potraw chińskich lub tajskich.

    Czy danie jest tłuste lub aromatyzowane olejem roślinnym? Czy należy go zagłuszyć winem o wysokiej kwasowości? Czy w daniu są jakieś słodkie składniki, które zabiłyby bardzo wytrawne wino? Jeśli tak, spróbuj podać to samo lub przynajmniej podobny rodzaj.

W praktyce oznacza to, że należy zastanowić się, jakie składniki składają się na danie główne, w jaki sposób jest ono przygotowywane i jakie przyprawy będą do niego podawane. Na przykład, jeśli grillujemy kurczaka z owocowym sosem słodko-kwaśnym, należy go podawać z pełnym, owocowym winem o dobrej kwasowości. Unikaj wina, które jest zbyt sztywne i suche, ponieważ wtedy mięso będzie wydawało się bardzo szorstkie. Pamiętając o tych kryteriach, możesz wybrać dobre kalifornijskie lub australijskie Chardonnay z mocnym aromatem ananasa lub bogatą czerwoną Rioję. Z drugiej strony, dla kontrastu, możesz preferować kwaśne, ale intensywne Pouilly-Fume lub Sancerre, albo owocowe Chianti Classico. Jeśli zdecydujesz się podać więcej niż jedno wino, ważne jest, aby rozważyć kolejność, w jakiej wina są podawane. Wina młode podawaj przed winami dojrzałymi - jeśli zmienisz kolejność, wina dojrzałe sprawią, że młode będą wydawały się ostre i cierpkie. Podawaj bardziej suche i lekkie wina przed wytrawnymi i słodkimi winami, ponieważ słodkie wino sprawi, że wytrawne wino będzie wydawać się niezwykle cierpkie.