Wino porto

Wino porto i Madera zostały "odkryte" przez angielskich kupców. Napoje te były szczególnie cenione przez wykształconą część społeczeństwa angielskiego. Ponieważ zimy na wyspie były długie, a budynki uczelni praktycznie nieogrzewane, uczeni woleli ogrzewać się porto lub madera. W dobie centralnego ogrzewania funkcja tych napojów nieco się zmieniła. Teraz pije się je tylko dla przyjemności.

Port to słodkie czerwone wino, do którego dodaje się brandy (spirytus winogronowy), aby zwiększyć zawartość alkoholu. Jest to ciężkie, mętne wino o zawartości alkoholu 19-22 % obj. i wyjątkowym smaku. Wino pochodzi ze zboczy rzeki Douro na północy Portugalii. Swoją nazwę zawdzięcza miastu Porto, położonemu w dolnym biegu rzeki. Na brzegach rzeki znajdują się magazyny wielkich firm portowych. To właśnie tam wino dojrzewa. Angielski udział w rynku wina porto jest nadal bardzo znaczący. Najbardziej znane firmy produkujące porto to Cockburn, Taylor, Dow, Sandeman i Gracham, ale porto nadal uważane jest za "wino Anglików", mimo że od dawna z powodzeniem sprzedaje się je na całym świecie.

Jak powstaje port

Do produkcji porto można używać czterdziestu ośmiu różnych odmian winorośli (ze 100 odmian uprawianych w Dolinie Douro). Większość winogron to odmiany czerwone. Dawniej winogrona były wyciskane stopami w drewnianych kadziach, ale obecnie praca ta wykonywana jest przez prasy hydrauliczne. Rozpoczyna się fermentacja moszczu. Natomiast po 1-2 dniach fermentacji do moszczu dodajemy 77 % spirytusu gronowego. Drożdże zaprzestają swojej aktywności, a w winie, po jego usunięciu z zacieru, zawartość niesfermentowanego cukru resztkowego wynosi 40-60 gramów. Wiosną wino jest przewożone cysternami do Porto i przechowywane w beczkach (tradycyjnie zwanych "rurkami", pojemność tych beczek wynosi 520 litrów). Wino dojrzewa w beczkach przez co najmniej dwa lata, czasem dwadzieścia, a nawet czterdzieści.

Choć porto i madera zostały "odkryte" przez Anglików, pije się je na całym świecie.

Główne style porto

Rubin Bardzo słodkie, ciemno rubinowe wino, dwa do trzech lat. Stanowi on duży procent światowych portów. Ruby jest zawsze wykonane z win z różnych roczników. Tawny (czerwonawo-brązowy) Port jest czerwonawo-brązowy, mahoniowy w kolorze, przeważnie starzony w beczkach dłużej niż rubinowy, czasami mieszany z 20, 30 lub 40-letnimi winami, co nadaje mu delikatny smak. Tony należy pić natychmiast po odkorkowaniu butelki, ponieważ szybko się utlenia. Colheita A Port Tonnie z tego samego rocznika, dojrzewające w beczkach przez co najmniej siedem lat, czasem dłużej. LBV (Late bottled Vintage): bardzo młode porto, leżakujące od czterech do sześciu lat w beczce. Może być nadal bardzo dobry, ale często jest tylko ulepszoną wersją rubinu. Vintage Port Port z jednego rocznika, ale tylko z tych lat, które są uważane za duże lub bardzo dobre. Wino dojrzewa w drewnianych beczkach przez dwa lata, a do osiągnięcia optymalnej dojrzałości potrzebuje 20, 30 lub więcej lat. Stanowi ono 1% wszystkich produkowanych win porto. Biały Port Wino porto, które jest wlewane do zacieru tylko przez krótki czas, lub wykonane z niektórych odmian białych winogron, które rosną na brzegach Douro. Dojrzewa w kadziach nie dłużej niż 18 miesięcy, jest mniej słodki (często prawie wytrawny), a zawartość alkoholu wynosi 17 % obj. Wino to stanowi od 10 do 15% całkowitej produkcji Portu.