Rok w winnicy

Zanim winogrona trafią do winiarni, winiarz musi zainwestować rok w utrzymanie winorośli w dobrym stanie i doprowadzenie jagód do odpowiedniej jakości i optymalnego stopnia dojrzałości. Nowy cykl roczny rozpoczyna się po zbiorach: na półkuli północnej pod koniec września, w październiku lub na początku listopada, a na półkuli południowej w lutym lub marcu. W miesiącach zimowych, kiedy temperatura spada do 11°C, winorośl przechodzi w stan spoczynku. Winorośl obumiera, gdy temperatura spada poniżej -18°C. Przycinanie winorośli rozpoczyna się w zimie. Jest on potrzebny do kontrolowania ilości i jakości winogron. Najpierw przycina się długie gałęzie, a następnie w grudniu lub styczniu każdą winorośl przycina się mocniej. Intensywność przycinania zadecyduje o plonie w nowym roku. Doświadczony przycinacz ocenia każdą winorośl i jej potencjał indywidualnie. Późna zima to czas cięcia pojedynczych gałęzi, które później są szczepione na nowej podkładce, aby założyć młodą winnicę lub odnowić starą.

Zima to czas na ogólne zbiory, orkę i zagospodarowanie winnicy. W chłodniejszych obszarach, winorośli są zanurzone, grabienie gleby do podstawy każdej rośliny w celu ochrony korzeni. Gleba, która spłynęła z wysokich tarasów wzgórz do położonych poniżej winnic, jest ponownie podnoszona do góry. Na wiosnę kończymy ostatnie przycinanie, a gleba budzi się do życia i zaczyna "oddychać", co pozwala oddychać również korzeniom. Kiedy nowe pędy nieco podrosną, są one wiązane na drutach lub kratach w określonej, często bardzo skomplikowanej kolejności: wiele regionów ma swoje własne tradycje związane z podwiązkami. Następnie winnica jest po raz pierwszy spryskiwana pestycydami. Winorośl jest podatna na różne choroby, dlatego opryski kontynuuje się przez całe lato aż do zbiorów.

Zarażenie filokserą to katastrofa dla winnicy. Filoksera jest pasożytniczą mszycą, która atakuje korzenie winorośli. Zwalcza się go poprzez szczepienie winorośli europejskich na podkładkach amerykańskich, które są odporne na tego pasożyta. Ale dziś amerykańskie winorośle osłabiają swoją odporność, a filoksera zaczyna pożerać również je.

Przymrozki w kwietniu lub maju, kiedy pojawiają się pierwsze liście i zawiązują się grona, mogą zabić winorośl. W niektórych regionach, takich jak Chablis we Francji, Dolina Renu w Niemczech czy Napa Valley w Kalifornii, plantatorzy winogron używają pieców, ognisk i pochodni, aby ogrzać powietrze, a czasem ogromnych wentylatorów, aby zimne powietrze nie opadało na ziemię i nie skupiało się w niskich punktach i szczelinach. W niektórych regionach winorośl jest nieco

ZMECHANIZOWANE ZBIORY.

W lecie punktami krytycznymi są kwitnienie i zapylanie. Jeśli w okresie kwitnienia, który trwa od 10 do 14 dni, pada deszcz, może nie dojść do zapylenia i jagody nie zawiążą się, co może mieć katastrofalne skutki dla plonów. Po zakończeniu kwitnienia, winorośl jest czasami przerzedzana w celu ograniczenia wzrostu winorośli i zwiększenia dostępu słońca do jagód. Czasami, w celu zmniejszenia wydajności, usuwa się również nadmiar jajników. Przez cały sezon, plantatorzy winogron kontynuują opryskiwanie winorośli i modlą się o suche lato. Jeśli pogoda jest przeważnie ciepła i wilgotna - obawiają się, że jagody zostaną dotknięte zgnilizną. A ulewa gradu może zdewastować winnicę w mniej niż godzinę. Podczas gdy winogrona dojrzewają w sierpniu, uzyskując odpowiedni poziom cukru, wszystkie wysiłki poświęcone są ochronie winogron przed chorobami i szkodnikami. Do tych ostatnich należą również ptaki, które mogą zniszczyć całą uprawę jeszcze przed rozpoczęciem zbiorów. W końcu nadchodzi pora zbiorów. Kiście są albo ścinane ręcznie (co wymaga dużego wysiłku), albo zbierane maszynowo. Maszyny usuwają owoce z kilku rzędów winorośli naraz. Oczywiście, jest to szybkie i tanie, ale nie ma selekcji pod względem jakości i dojrzałości. Dlatego tylko ręczne zbieranie jest praktykowane dla najlepszych win i wina wykonane z szlachetnych zgniłych winogron.