Mustimetr, areometr do oznaczania zawartości cukru w moszczu winogronowym.
Im niższa jest względna gęstość moszczu gronowego, tym głębiej w moszczu zagłębia się miernik. Dlatego na jego skali u góry zaznaczona jest najniższa gęstość względna, u dołu - najwyższa. Istnieją mierniki wąskości: z podziałką w jednostkach gęstości względnej dj° (zawartość cukru oblicza się na podstawie tabeli przeliczeniowej); areometr Exle, którego skala jest wyskalowana w jednostkach gęstości w temperaturze 17,5°C (jeśli jej stopnie podzielimy przez 5, iloraz wskaże w przybliżeniu ilość cukru w brzeczce, wyrażoną jako procent wagowy); Areometr Ballinga posiada skalę, wyskalowaną w temperaturze 17,5 stopni Celsjusza w procentach wagowych sacharozy (obliczanie zawartości cukru w moszczu prowadzi się według tabeli liczenia); areometr Brixa - podobny do urządzenia Ballinga, ale dokładniejszy ze względu na rozliczanie spadku objętości przy rozpuszczaniu cukru w wodzie; areometr Bomégo - ze skalą, pokazującą % obj. alkoholu, który powstaje w wyniku fermentacji brzeczki. W Rosji używa się wąsomierzy, których skala jest wyskalowana w jednostkach gęstości względnej o wartości podziału 0,001. Korekta temperatury dla każdego stopnia odchylenia od 20 ° C wynosi 0,0002. Jako mustimetry stosuje się również areometry ogólnego przeznaczenia typu AON-2 ze skalą w jednostkach gęstości kg/m3, wyskalowane w temperaturze 20°C i wartością podziału skali 1 kg/m3.
Korekta temperaturowa wynosi 0,2 kg/m3. Jeżeli temperatura mierzonej cieczy jest niższa niż 20°C, to obliczoną poprawkę odejmuje się od wskazania areometru, jeżeli temperatura jest wyższa niż 20°C - dodaje się ją.
Literatura: AGABALYANTS G. G. Kontrola chemiczno-technologiczna produkcji szampana w Związku Radzieckim. - Moskwa, 1954; Woskresenskij P.I. Technika prac laboratoryjnych. - 10. wydanie - Moskwa, 1993.