8 listopada 2024 9:16

Klejenie

Wiele narzędzi bednarskich zostało obecnie zastąpionych przez maszyny, jak np. pługi beczkowe do strugania lub fazowania końcówek przypór oraz pługi do strugania krawędzi nitów i denek. Ale operacje takie jak usuwanie winianu z wewnętrznych ścianek zużytej lufy lub ponowne "wypalanie" lufy nadal pozostaje prerogatywą w każdym przypadku.

Przechowywanie na zewnątrz

Wykonanie beczki to kwestia techniki, a odpowiednio wysuszone drewno decyduje o jakości beczki. Tradycyjnie beczki powinny być przechowywane pod gołym niebem przez trzy lata. Słońce wysusza drewno, deszcz wypłukuje twarde garbniki, polisacharydy i glukozę. Obecnie większość drewna z beczek jest suszona sztucznie w specjalnych piecach, więc cała procedura trwa od 3 do 12 miesięcy.

Rozłupywanie drewna

Rozłupywanie wzdłużne pnia drzewa już dawno przestało być wykonywane ręcznie, pozostawiając to zadanie mechanicznym rozłupywarkom. Łupanie ma tę przewagę nad piłowaniem, że podczas piłowania nie jest uszkadzana struktura komórkowa drzewa. Pnie nie są już jednak dzielone na cztery części, jak to miało miejsce wcześniej, lecz pnie są przecierane z jednej kłody. Wydajność produktu końcowego jest wyższa, a odpady są mniejsze

Montaż ramy

Wielkość kawałków boccia do beczek oblicza się za pomocą wzorów matematycznych, następnie są one strugane, piłowane i suszone, aby złożyć z nich korpus beczki. Samo wino sprawia, że ciecz nie przedostaje się między spoiny: drewno pęcznieje, a beczka nie przecieka.

Napełnianie metalowych obręczy

Po założeniu den przez bednarza zdejmowane są obręcze robocze, a na barriki zakładane są stałe obręcze metalowe. Usztywniają one nity beczki i zapobiegają jej poluzowaniu się pod ciężarem wina. Na koniec w jednym z nitów zostaje wywiercony otwór na tuleję.

"Odpalanie" luf.

Zanim spody zostaną włożone do tuszy, jest ona "wypalana". To właśnie bochaterowie nazywają przypalaniem wewnętrznych ścianek beczki. Płomień wpływa na strukturę chemiczną drewna, która później ujawni się w winie z lekkim "tostowym" odcieniem. W zależności od rodzaju wina, które ma dojrzewać w beczkach, scorch jest słaby, średni lub silny.