Prawodawstwo dotyczące wina, zbiór przepisów prawnych regulujących produkcję, przechowywanie i wprowadzanie do obrotu produktów winiarskich. Są one przyjmowane zarówno przez poszczególne kraje produkujące wino, jak i przez międzypaństwowe organizacje gospodarcze. W Rosji, jednym z pierwszych przepisów dotyczących produkcji wina był dekret cesarza Pawła I z 4. 3.1797. Znana jest również ustawa z 24.4.1914 r. określająca zasady produkcji, przechowywania i sprzedaży wina.
Dekret Rady Komisarzy Ludowych ZSRR i Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z dnia 28. 7. 1936 r. "O produkcji radzieckiego szampana, win deserowych i stołowych Massandra" oraz uchwała Rady Komisarzy ZSRR z 5.2.1937 r. "O rozbudowie bazy surowcowej dla produkcji radzieckiego szampana i wysokogatunkowych win deserowych...". Podstawowym dokumentem w produkcji win gronowych w Rosji są "Podstawowe zasady produkcji wina", zatwierdzone w 1964 roku przez Radę Ministrów ZSRR i Państwowy Komitet Przemysłu Spożywczego Gosplanu ZSRR. Dokument ten podaje klasyfikację win, ograniczenia zawartości głównych składników, kolejność zatwierdzania nowych marek win, wykaz dozwolonych metod technologicznych i środków przetwarzania win, a także czynności zabronionych. Zasady te są obowiązkowe dla wszystkich winiarni w Rosji, niezależnie od ich lokalizacji i podporządkowania. W przemyśle winiarskim w Rosji istnieje 127 GOST, 20 OST i około 100 instrukcji technologicznych, zasad i przepisów. Główne z nich to: GOST 13918-68 "Szampan radziecki", GOST 7208-70 "Wina gronowe. Wymagania techniczne", GOST 13741-78 "Koniak. Wymagania techniczne".
Największa liczba aktów prawnych dotyczących wina została wydana we Francji. Za pierwszy z nich uważa się dekret Karola IV, przyjęty w 1415 r., który zabraniał mieszania win. Specjalne ustawodawstwo dotyczące wina we Francji rozpoczął się w połowie 50s z 19 wieku. W różnych latach, ustawy, dekrety, okólniki i nakazy w sprawie wina zostały wydane, głównie w celu tłumienia fałszowania win gronowych i innych napojów alkoholowych. Od 1978 roku Francja posiada ustawę o winie, która reguluje dozwolone metody przetwarzania wina. Podobne regulacje zostały przyjęte we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i innych krajach. Produkcja wina w krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) jest regulowana przez rozporządzenia Rady EWG dotyczące wszystkich aspektów produkcji wina. Wszystkie kraje wspólnego rynku są zobowiązane do przestrzegania tych przepisów, nawet jeśli są one sprzeczne z krajowymi przepisami dotyczącymi wina. W wielu krajach produkujących wino obowiązują przepisy regulujące produkcję win rocznikowych, kontrolowanych ze względu na miejsce pochodzenia, zgodnie z Porozumieniem Lizbońskim w sprawie ochrony "apelacji pochodzenia" z 31.10.1958 r. W krajach WNP obowiązują instrukcje technologiczne dotyczące przygotowania win rocznikowych, w Bułgarii - rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, a w Rumunii - rozporządzenia Rady Ministrów i ustawa winiarska. W krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, rozporządzenie Rady EWG.