Brandy

Brandy (z holenderskiego brandewijne - wino destylowane; w angielskiej mowie potocznej - brandy), mocny napój alkoholowy wytwarzany z destylatu wina gronowego lub sfermentowanych soków owocowych.

Jako napój brandy pochodzi z XVI wieku we Francji, w prowincji Charente. Wytwarzano go z wina z tej prowincji, które było gorszej jakości niż wina z innych prowincji i nie cieszyło się dużym popytem na rynkach krajów północnych. Ze względu na sposób przygotowania i moc wyróżnia się 3 odmiany brandy Mocna brandy (80-90% obj.) otrzymywana przez destylację sfermentowanych soków i wyciskanie. Stosuje się go do przygotowania win wzmocnionych, jak również do starzenia w małych ilościach (z wstępnym rozcieńczeniem). Grappa (70-80% obj.) produkowana jest w procesie podwójnej destylacji wyciśniętego miąższu po fermentacji w zamkniętych dołach. Stosuje się go jako napój alkoholowy po rozcieńczeniu wodą destylowaną (bez leżakowania). Brandy właściwa (57-72% obj.) jest przygotowywana wyłącznie z wina lub sfermentowanych soków i poddawana leżakowaniu przez określony czas. Ten rodzaj napoju jest szeroko rozpowszechniony i znany we wszystkich krajach jako brandy. Technologia produkcji brandy jest różnorodna: zależy od kraju produkcji, surowca, techniki destylacji, warunków starzenia i innych czynników. Do destylacji wykorzystywane są destylacja okresowa (podwójna destylacja) i destylacja ciągła. Dojrzewanie świeżo wydestylowanego alkoholu odbywa się głównie w dębowych beczkach, poddawanych działaniu pary wodnej lub zwęglonych od wewnątrz. W krajach WNP rozpowszechniona jest metoda starzenia w emaliowanych zbiornikach z zatopionymi nitami dębowymi. Okres dojrzewania zależy od marki brandy: zwykłe brandy dojrzewają co najmniej 3 lata, a marki vintage ponad 7 lat. Proces powstawania brandy kończy się zmieszaniem dojrzałego alkoholu, zmiękczonej wody, syropu i barwników w celu doprowadzenia go do odpowiednich warunków. Głównym surowcem do produkcji brandy są winogrona, ale brandy może być również przygotowywana ze sfermentowanego soku śliwek, wiśni, jabłek i innych owoców.

Brandy produkowana jest w wielu krajach na świecie. Największymi producentami i eksporterami są Francja, Grecja, Włochy, USA, Hiszpania i inne. Na rynku międzynarodowym brandy ma różne nazwy, na przykład "Cognac" i "Armagnac" we Francji, "Kirschwasser" w Niemczech i Szwajcarii, "Slivovica" w Serbii itd.