Zbiór winogron

Bardzo ważne jest, aby winogrona zostały dostarczone do piwnicy szybko i bez uszkodzeń. Im mniejszy pojemnik, w którym umieszcza się winogrona, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zostaną one zgniecione:

    Zamknięte skrzynki z tworzywa sztucznegoOddychające kosze z gałązek wierzbowychMałe oddychające skrzynkiTradycyjne drewniane wannyStabilne wanny średniej wielkościStare drewniane kosze o małej pojemności

Zbieranie winogron w ciągu nocy

Aby zapobiec utlenianiu (utlenianie) lub dzikiej fermentacji, wielu winiarzy w gorących regionach Australii, gdzie temperatury w ciągu dnia wahają się od 35 do 45 ° C, wolą zbierać swoje winogrona w nocy. Nocne ochłodzenie pozwala przynajmniej uniknąć nieuniknionego traktowania winogron siarką w warunkach dziennego zbioru. Zbiór winogron w nocy jest jednak możliwy tylko mechanicznie. Maszyny do zbioru wyposażone są w lampy halogenowe, które jasno oświetlają winnicę.

Zalety kompletacji mechanicznej i ręcznej

Coraz więcej winiarni przechodzi z ręcznego zbioru plonów na maszynowy. Proces ten zachodzi nie tylko w zakładach produkujących wino do masowej konsumpcji. Nawet prestiżowe domeny w Burgundii i Grand Cru châteaux w Bordeaux używają kombajnów jesienią. Maszyny te mają bardzo duże koła i mogą przejeżdżać między rzędami. Maszyna ma za zadanie za pomocą skomplikowanych mechanizmów oddzielać grona od owocujących pędów. Największą zaletą maszynowego zbioru plonów jest jego szybkość. W ciągu jednej godziny maszyna zbiera tyle klastrów, ile byłoby w stanie zebrać 30 zbieraczy. W ten sposób maszyny mogą zbierać plony w idealnym momencie. Nawet w czasie mokrej jesieni, gdy deszcz przestaje padać na krótko, kombajny mogą zebrać wiele plonów. Oczywiście zebrane grona trzeba jeszcze ręcznie posortować, zwłaszcza jeśli jagody są już spleśniałe. Kombajn nie może sortować. Wady zbioru kombajnami: część liściasta winorośli bardzo cierpi, a jagody są uszkodzone częściej niż przy zbiorze ręcznym.

Teraz w gazetkach promocyjnych wódka ceny sprawdź nie przepłacaj !