8 listopada 2024 1:57

Sadzenie winogron

W dzisiejszych winnicach panuje idealny porządek. Rzędy są wyczesywane tak, jakby były wyczesane, a liczba liści jest dokładnie obliczana. Ale nie wszystko, co wygląda nowocześnie, poprawia jakość wina. Winnica musi być tak rozplanowana, aby nie wymagała dużych nakładów na utrzymanie. W przeciwnym razie wino będzie zbyt drogie.Winogrona w dzisiejszych czasach są uprawiane jako monokultura wszędzie na świecie. Winorośl rośnie obok niego, żadne inne rośliny nie są tolerowane w winnicy. Intensywna uprawa winorośli nie jest jednak pozbawiona problemów. Winnice są podatne na choroby i ataki szkodników, a rośliny wymagają poważnej ochrony. To prawda, uprawa winorośli nie istniała w tej formie od dawna. W Medoche aż do XIX wieku obok winogron uprawiano chleb. W środkowych Włoszech, zwłaszcza w Toskanii, do 1960 r. przeważała mieszana uprawa winogron: owies lub pszenicę wysiewano między rzędami, a jedno drzewo oliwne sadzono na pięć krzewów winogron. Do podtrzymywania winorośli wykorzystywano niektóre drzewa morwowe lub wiązy. W Rodanie, Renie i Adydze wśród winnic nadal rosną drzewa owocowe. W Styrii i Friuli między rzędami winorośli biegają kury i kozy.

Nowoczesna winnica

Nowe zasady uprawy winorośli oparte są na inżynierii mechanicznej, a uprawy mieszane znikają z regionów uprawy winorośli. Odległość między rzędami w nowoczesnej winnicy odpowiada szerokości gąsienicy traktora. Rzędy są zazwyczaj schodzone pionowo ze zbocza, aby ciepło wznosiło się od dołu do góry, lub ustawione w poprzek głównego kierunku wiatru, aby nagromadzone ciepło nie było wywiewane na zewnątrz. Wysokość drutu, na którym trzyma się winorośl, odpowiada pożądanej wysokości części liściastej winorośli: maksymalna liczba kiści jest określona przez wielkość części liściastej. Dokładnie oblicza się, jak głęboko w liściach powinny rosnąć zawiązki (aby liście nie zacieniały jagód) i na jakiej wysokości, aby wilgoć w glebie nie doprowadziła do powstania pleśni. System uprawy, nawożenie, wybór konkretnej odmiany winorośli - wszystko jest matematycznie precyzyjne, zgodnie z celami jakościowymi i ilościowymi.

Gęstość sadzenia winogron

Prawdopodobnie najważniejszym pytaniem przy uprawie wysokiej jakości winogron jest to, ile krzewów winorośli powinno być posadzonych na 1 hektarze. Naukowcy są zgodni w swojej opinii, że jakość wina nie zależy od niskiej wydajności winogron z hektara, ale od niskiej wydajności pojedynczej winorośli. W regionach winiarskich Grand Cru w Bordeaux, Burgundii i Szampanii z każdej winorośli zbiera się nieco ponad pół kilograma winogron. Odpowiada to mniej więcej małej garstce. Niskie plony z pojedynczej rośliny są rekompensowane przez liczbę skupisk. Na jednym hektarze może znajdować się do 10 000 krzewów, a czasami nawet więcej. Uprawianie takiej winnicy jest kosztowne. Rzędy są zbyt blisko siebie dla zwykłych ciągników. Większość prac musi być wykonywana ręcznie. Koszty te są jednak rekompensowane przez lepszą jakość wina i jego wartość.

1100 krzewów na hektar

Wiele hiszpańskich winnic nadal jest urządzonych w tradycyjny sposób, jak np. w Zamorze. Odległość między krzewami wynosi 2,5 metra, a szerokość rzędów 3,5 metra. Oznacza to, że na hektar przypada mniej krzewów, ale krzewy rodzą więcej owoców. Ta zasada uprawy może być dobra dla produkcji win stołowych i win lokalnych. Natomiast wina wysokiej jakości rzadko produkowane są w winnicach, w których stosuje się tę zasadę uprawy

3500 krzewów na hektar

Winnice w wielu wysokiej jakości regionach uprawy winorośli (tutaj, Alexander Valley, Kalifornia) są tak rozplanowane, że można je uprawiać przy pomocy konwencjonalnych maszyn. Liczba krzewów waha się od 2 300 do 3 500. Oznacza to, że krzewy są rozstawione na 1,5 m, a rozstaw rzędów na 1,9 m. W takich winiarniach produkowane są dobre i bardzo dobre wina.

Nie tylko we Francji, ale także w innych regionach, gdzie uprawia się wysokiej jakości winogrona, winnice są sadzone gęściej niż kiedyś. W ciepłych regionach Morza Śródziemnego sadzi się obecnie od 4.500 do 6.000 krzewów, aby produkować winogrona lepszej jakości. W niektórych starych winnic na Moselle i Saary, zachowane z czasów, gdy zmechanizowana uprawa jeszcze nie istniała, teraz sadzone od 8000 do 12 000 krzewów na hektar. Gęste nasadzenia mają przecież swoją własną tradycję. W czasach, gdy winnice były uprawiane przez konie i muły, na hektar przypadało do 20 000 krzewów. W czasach rzymskich Rzymianie sadzili do 35.000 winorośli na hektar.

10.000 krzewów na hektar

Typowa gęsto obsadzona winnica w regionie Szampanii. Odległość między krzewami wynosi tylko 1 m, a rozstawa rzędów to również 7 m. W związku z tym wzrasta konkurencja o składniki odżywcze. Zmusza to rośliny do głębszego ukorzeniania się, a wiązki muszą być umieszczone bliżej pnia, przez co "dostawa" składników odżywczych jest krótsza. Francuzi wymyślili wąski traktor z dużymi kołami do uprawy takiej winnicy.