4 grudnia 2024 21:57

Oczyszczanie ścieków z winnic

Całkowita mieszanina ścieków z winiarni za wskaźnikiem HSC nie przekracza 3 tys. mg/dm3, czyli wody te należą do lekko stężonych i dopuszczalne jest ich oczyszczanie w systemie oczyszczania tlenowego.

Schemat technologiczny oczyszczalni musi zapewniać zdolność do długich przerw w pracy i szybkiego osiągnięcia regulowanych parametrów po ponownym uruchomieniu.

Wymagania te najlepiej spełnia technologia biologicznego oczyszczania ścieków przy pomocy mikroorganizmów immobilizowanych na stacjonarnym nośniku włóknistym.

Biologiczne oczyszczanie ścieków przemysłowych przy użyciu immobilizowanych mikroorganizmów ma wiele zalet w porównaniu z oczyszczaniem przy użyciu wolnopływającego osadu czynnego:

    mała wrażliwość na wahania kosztów, stężenia ścieków i zawartości pierwiastków toksycznych; zwiększona skuteczność oczyszczania; możliwość długich postojów; przyspieszone osiągnięcie regulowanego trybu oczyszczania; zmniejszenie jednostkowego zużycia powietrza o około 30% (w porównaniu do osadu sypkiego);

zmniejszenie przyrostu biomasy immobilizowanych mikroorganizmów o 5-10 razy.

W schemacie sprzętowym i technologicznym oczyszczalni ścieków Winiarski wykorzystał wszystkie zalety metody, co pozwoliło znacznie uprościć cały schemat oczyszczania, jak również warunki jego eksploatacji.

Jedyną główną konstrukcją w schemacie oczyszczania jest biotank z nieruchomym nośnikiem włóknistym.

W skład urządzeń pomocniczych wchodzą: kolektor ścieków, łapacz piasku, zbiorniki na wapno chlorowe, zbiornik kontaktowy oraz dmuchawy.

Cały proces oczyszczania na terenie oczyszczalni odbywał się poprzez samoczynne zalewanie.

W procesie oczyszczania ścieków zużywane są zasoby energetyczne w postaci energii elektrycznej, wody technologicznej i materiałów pomocniczych.

Energia elektryczna jest zużywana do dostarczania ścieków do oczyszczalni, do pracy dmuchaw, pompy dozującej, mieszadła roztworu wybielającego, oświetlenia terenu i obsługi przyrządów laboratoryjnych.

Woda technologiczna zużywana jest na potrzeby laboratoryjne, do przygotowania roztworu wybielającego, do mycia pomieszczeń i przejść biotworzyw.

Wapno chlorowane jest zużywane do dezynfekcji wody uzdatnionej.

Techniczny fosforan dwuamonowy jest stosowany do uzupełniania ścieków w okresie rozruchu.

Oczyszczalnie ścieków tego typu mogą zapewnić oczyszczanie ścieków do normatywnych wskaźników wody w zbiornikach (rzekach, jeziorach).

Oczyszczona i zdezynfekowana woda po stacjach uzdatniania winnicy powinna mieć następujące wskaźniki składu sanitarnego i chemicznego

temperatura, °С....................................... 21-35

pH.............................................................. 6,5-8,5

CSC, mg/dm3.......................................... 30

BSCp, mg/dm3..................................... 6,0

Zawiesiny, mg/dm3..................... 15,0

zasolenie, mg/dm3........................... 430-720

chlorki, mg/dm3....................................... 175-345

siarczany, mg/dm3................................. 40-85

tlen rozpuszczalny, mg/dm3.............. 4-6

patogeny ....................... woda nie powinna zawierać patogenów żywotność jaj nie powinna być w helmintach 1 dm3

Oczyszczanie ścieków z winnicy odbywa się w procesie ciągłym, co pozwala na eksploatację urządzeń oczyszczalni z maksymalną wydajnością, ułatwia warunki pracy personelu i upraszcza proces oczyszczania.

Schemat przepływu materiału w procesie oczyszczania ścieków przedstawiono na rys. 1.

Wszystkie ścieki, które wymagają oczyszczenia, przepływają kanalizacją zakładową do kolektora ściekowego, skąd pompowane są do łapacza piasku, a następnie do biotopu z unieruchomionym osadem czynnym.

Rys. 1. Schemat przepływu materiału w procesie oczyszczania ścieków.

Legenda:

ST - ścieki zakładowe, które trafiają do oczyszczalni; GMP - grube zanieczyszczenia mechaniczne; P - piasek; MSW - ścieki po mechanicznym oczyszczaniu; MO - osad mineralny (usuwany okresowo); OWO - ścieki oczyszczone biologicznie; OOV - ścieki oczyszczone dekontaminacyjnie.

Tlen, niezbędny dla aktywności życiowej mikroorganizmów, dostaje się do biotanku ze sprężonego powietrza, które jest dostarczane do aeratorów aeroflow i barbotażowych.

Po całkowitym biologicznym oczyszczeniu, ścieki są dezynfekowane roztworem wapna chlorowanego i odprowadzane do zbiornika wodnego.