Najstarsze winorośle na świecie

Witamy starożytne rośliny i wspaniałe wina, które produkują.

Istnieje wiele opinii na temat wysokiej jakości win z starych winorośli. I niezależnie od tego, czy jesteś wierzący czy nie, nie da się zaprzeczyć, że winorośle na starych krzewach są jednymi z najbardziej dramatycznych i autentycznych reprezentacji historii, tradycji i popularności wina.

Od korzeni, które są wypaczone przez dziesięciolecia życia, po winnice, które osiągają niebotyczne wysokości, te piękności oferują archiwalne dane i czyste terroir, z których są splecione.

Zobacz niektóre z najwspanialszych winnic na świecie, w tym miejsca, w których winorośl nie powinna była w ogóle przetrwać. Zakres wizualny i zdolność do produkcji charakterystycznych win z charakterem, to jest piękno, które oferują stare krzewy winorośli.

Przodek (The Ancestor).

Lokalizacja: Barossa, Australia Południowa

Wiek: zasadzony w 1847 r.

Uprawiane winogrona: głównie Shiraz

Wytworzone wino: The Ancestor

Ciekawostki: rodzinna winnica, należąca do rodziny Schultz od lat 60-tych XIX wieku, jest czule nazywana "Starą Pleśnią". Należy do winiarni Turkey Flat. Druga najstarsza winnica w Australii i jedna z najstarszych na świecie o długości 12 km. Wciąż na swoich rodzimych korzeniach, winorośl sięga 5 metrów w głąb spalonej słońcem aluwialnej gleby. Z winnicy uzyskuje się dwie beczki wina, a butelkowanie odbywa się tylko w przypadku wyjątkowych zbiorów.

La vigna di Lapio

Lokalizacja: Kampania, Włochy

Wiek: zasadzona w połowie XIX w.

Zasadzone winogrona: Fiano

Wytwarzane wino: Fiano przez Feudi di San Gregorio

Ciekawostki: Należący do lokalnej rodziny rolniczej, Feudi di San Gregorio wydzierżawił winnicę od 2010 roku. Winorośl rośnie na własnych korzeniach, osiągając 2,4 metra wysokości. "Zbiory są zbyt małe, aby zebrać, ale staramy się rosnąć nowe winorośle", mówi znany agronom Pierpaolo Sirc, który jest menedżerem w Feudi di San Gregorio. Nowa winnica jest jeszcze bardzo młoda, ale reprezentuje przyszłość Fiano.

Vigne de Sarragachies

Lokalizacja: Saint-Maune, południowo-zachodni Rodan.

Wiek: od 1812 roku.

Uprawiane winogrona: Aouillat, Claverie, Courbu Blanc, Grasse, Muscadel, Pinenc, Tannat, Tardif i 21 innych.

Produkowane wina: Plalmont Producteurs Saint-Mont

Ciekawostki: Typowe dla tego czasu, winorośl została posadzona w tym piaszczystym miejscu przez przypadek. Obecni właściciele, rodzina Pedebernad, kupili półhektarową działkę ponad 100 lat temu. Winnica jest zarządzana przez Plaimont Producteurs, którzy również pracował, aby mieć winnicę sklasyfikowane jako francuski zabytek historyczny w 2012 roku, pierwszy dla winnicy. Czerwone wina były produkowane z Tardif i z Pinin. Eksperymentalne ilości zostały wyprodukowane z sadzonek wyhodowanych w Plalmont Producteurs pod nadzorem Nadine Raymond, szefowej działu badań i rozwoju w firmie Plalmont.

Winnica Enz

Lokalizacja: Lime Kiln Valley, Kalifornia.

Wiek: po raz pierwszy zasadzona w latach 90-tych XIX wieku

Nasadzone winogrona: Alicante Boucher, Cabernet Pfeffer, Carignan, Mission, Mourvèdre, Orange Muscat, Palomino, Sauvignon Blanc i Zinfandel

Produkowane wina: wino butelkowane z Birichino, Dirty i Rowdy Family Wines, I. Brand & Family, Nonesuch, Penville Projects i Vocal Vineyards; dostarczane również przez kilka innych marek

Ciekawostki: Obok kamieniołomu wapienia i pieców, które doprowadziły do rozwoju San Jose i San Francisco, San Benito County Vineyard został posadzony dla lokalnych pracowników. Malutkie miasteczko zostało ostatecznie opuszczone. Orange Muscat, Zinfandel i Cabernet Pfeffer zostały posadzone jako pierwsze, choć ten ostatni wydaje się być w rzeczywistości mieszanką Cabernet Sauvignon, Grand Noir, Gros Verdot/Murto, Trusso Noir i innych. Począwszy od lat 20-tych XX wieku sadzone są Alicante Boucher, Carignan, Mission, Mourvèdre i Palomino. W 1967 roku winnica została zakupiona przez Boba i Susan Entz, a obecnie jest pielęgnowana przez ich syna Russella Entza, który się tam wychował. Sauvignon Blanc zostało zasadzone w 1982 roku. Wszystko jest uprawiane na własnych korzeniach i bez podlewania.

'T Voetpad.

Lokalizacja: Swartland, Republika Południowej Afryki.

Wiek: po raz pierwszy zasadzona w 1887 r.

Sadzone winogrona: Chenin Blanc, Muscat of Alexandria, Palomino, Semillon Blanc i Semillon Gris

Wytwarzane wino: Sadie's Family Wines 'T Voetpad

Ciekawostki: "T Voetpad, co po holendersku oznacza "ścieżkę", jest najstarszą winnicą w RPA. Jest to odosobniona działka o powierzchni ok. 3,5 ha na północno-zachodniej stronie gór Pikeberg. Pięć odmian winogron sadzonych jest na własnych korzeniach, bez nawadniania i herbicydów. Eben Sadie, winiarz ze Swartland i laureat nagrody za winiarstwo, produkuje butelkowane mieszanki "T Voetpad". Cała uprawa zbierana jest w tym samym czasie, a następnie wszystkie zebrane winogrona poddawane są fermentacji w starych drewnianych beczkach. Powstałe wino jest odzwierciedleniem południowoafrykańskiego terroir i historii winiarstwa: nieskazitelne, skoncentrowane, mineralne, pełne energii i złożoności.

Winnice Natenadze

Położenie: Samtskhe-Javakheti (Meskheti), Gruzja.

Wiek: od 1600 roku.

Winogrona: Kapnis Kurzeni, Meskheti, Mtsvane, Saperavi, Tamaris Vazi i inne lokalne odmiany.

Produkowane wina: Natenadze Meskhuri Red, Natenadze Meskhuri Mtsvaneh

Ciekawostki: W winnicy Giorgi Natenadze na południu Gruzji rosną prawdziwe dzikie winorośle, z których wiele wspina się na drzewa i przeżywa inwazje armii innych państw. Na obszarze około 4 kilometrów kwadratowych winogrona zbierane są przez dwa miesiące. Wraz z Centrum Badawczym podlegającym Ministerstwu Rolnictwa Gruzji, Natenadze zidentyfikował i rozpoznał 24 odmiany winogron, choć 16 innych uprawianych tu odmian pozostaje niezidentyfikowanych.

Winnica Argyros

Winogrona sadzone: Assyrtiko

Produkowane wina: Argyros Estate Assyrtiko, 12 i 20-letnie Argyros Estate Vinsanto

Ciekawostki: Przed 1903 rokiem, kiedy uprawa winorośli dla rodziny Argyros stała się biznesem, winogrona były używane do produkcji wina sakramentalnego dla Kościoła Katolickiego. Według Matthew Argyrosa, winiarza z czwartego pokolenia i rolnika z ósmego pokolenia, niektóre z krzewów winorośli Eplskopi mogą mieć około 300 lat. Unikalne metody przycinania stosowane w Santorini pozwalają na odnowienie krzewów winogron przy jednoczesnym zachowaniu systemu korzeniowego.