Mikroorganizmy psychrofilne

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Mikroorganizmy psychrofilne (z greckiego psychros - zimno i phileo - miłość), mikroorganizmy kriofilne, mikroorganizmy zimnolubne, mikroorganizmy (bakterie, drożdże) zdolne do wzrostu w niskich temperaturach.

Ich optimum temperaturowe wynosi od 15 do 28°C. Najbardziej typowymi mikroorganizmami psychrofilnymi są nieruchliwe, ruchliwe pałeczki należące do rodzaju Pseudomonas. Drożdże są wyjątkowo odporne na zimno i tolerują temperatury do -200°C. W temperaturze 0°C niektóre gatunki drożdży mogą namnażać się powoli i powodować fermentację. Zazwyczaj fermentacja jest zauważalna w temperaturze 2°C. Wśród drożdży winiarskich wyróżnia się gatunek Sacch. uvarum. Do fermentacji moszczu w niskich temperaturach wykorzystywane są rasy tego gatunku - Kishinevskaya 341, Novo-Tsimlyanskaya 3. Jednym z kierunków w hodowli drożdży jest uzyskanie form kriokonserwatywnych o podwyższonej aktywności fermentacyjnej. W winnicach, niektóre odporne na zimno drożdże z rodzaju Zygosaccharomyces, Pichia, Torula, Candida, itp. są w stanie tolerować temperatury do -15°C.

Literatura: Schlegel G. Mikrobiologia ogólna: tłumaczenie z języka niemieckiego - Moskwa, 1972; Buryan N.I., Tyurina L.V. Mikrobiologia winiarstwa. - Moskwa, 1999.