Czas zbioru winogron

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !

Winogrona z późnego zbioru

Dojrzałe kiście winogron nie muszą być zbierane natychmiast. W jesiennym słońcu mogą dojrzewać do pełnej dojrzałości, a nawet do przejrzałości. Dzięki tej łasce Boga, który jest odpowiedzialny za pogodę, powstają wspaniałe wina z późnych zbiorów i szlachetne, słodkie selekcje.

Późne zbiory dają w efekcie pełniejsze, mocniejsze wina. Zawartość cukru w jagodach wzrasta, a zawartość kwasów maleje. Dotyczy to zarówno białych, jak i czerwonych odmian winogron. Na obszarach o chłodnym klimacie kontynentalnym winiarze starają się opóźnić zbiory, aby zwiększyć gęstość moszczu, co skutkuje pełniejszymi, szlachetniejszymi winami. Jest to często spowodowane koniecznością, ponieważ winogrona w tych strefach dojrzewają później z powodu niskich temperatur powietrza. W niektórych regionach Niemiec, Austrii i Francji winogrona potrzebują czterech tygodni dłużej niż w cieplejszych regionach, aby osiągnąć pożądaną gęstość moszczu.

Wino z późnego zbioru z wybrzeża Mozeli z resztkową słodyczą. Lekkie (9 % obj. alkoholu), o wysokiej zawartości substancji ekstraktywnych.

Szlachetne słodkie wino z Włoch. Winogrona szlachetnej pleśni są rzadko zbierane w cieplejszych regionach.

Smaragd Wachau: Rzadkie, szlachetne białe wino wytrawne wytwarzane z jagód, które są już przejrzałe i częściowo pokryte szlachetną pleśnią.

Późne wino zbiorowe z Alzacji: wysoko cenione (drogie) wybrane wino z najlepszych szlachetnych jagód - zazwyczaj o szlachetnej słodyczy, rzadko wytrawne

Wino wytrawne z późnego zbioru z Rheingau: z wyraźną kwasowością zdrowych, w pełni dojrzałych jagód