Znaczenie przerzedzania pęczków

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

W późnych latach 70. i wczesnych 80. kilku czołowych producentów z Piemontu, w tym Elio Altare i Michel Ciarlo, zaczęło usuwać niektóre z zielonych kiści winogron. Metoda ta stała się znana jako przerzedzanie kiści lub kontrola plonów. Praktyka ta była już stosowana w wiodących francuskich winiarniach w celu kontroli i poprawy jakości zbiorów.

Miejscowi uważali tych ludzi za wariatów. Widząc zupełnie zdrowe kiście winogron na ziemi, plantatorzy winnicy Chiarlo poprosili miejscowego księdza o interwencję, aby powstrzymać to świętokradztwo.

W dzisiejszych czasach ocieplenia klimatu praktyka ta przyczynia się do naturalnego wzrostu poziomu alkoholu i zmniejszenia orzeźwiającej kwasowości. Nadszedł czas, aby przemyśleć pewne sprawy.

Istotą tej metody było to, że mniejsza liczba kiści na krzewie pozwala na lepsze dojrzewanie jagód. W efekcie końcowym prowadzi to do bardziej skoncentrowanych win i wyższego poziomu alkoholu w nich. Trzydzieści lat temu, kiedy sezon wegetacyjny był chłodniejszy i bardziej wilgotny, a winnice skupiały się raczej na ilości niż na jakości, przerzedzanie upraw miało sens.

Do początku XXI wieku, chłodne lata i deszczowe jesienie w Barolo oznaczały, że Nebbiolo często dojrzewało późno. Kontrola plonów poprzez przerzedzanie upraw była kluczowa dla uzyskania wysokiej jakości plonów.

Pod koniec lat 90-tych włoscy hodowcy przesadzali pojedyncze działki z nowymi hybrydami. Badali również najlepsze praktyki przycinania. Środki te koncentrowały się na wydajności, zwalczaniu chorób i stymulowaniu dojrzewania.

Potem klimat zaczął się zmieniać. Gorętsze i bardziej suche okresy wegetacji doprowadziły do zwiększenia zawartości alkoholu i obniżenia kwasowości. W Piemoncie nierzadko spotyka się Barolo i Barbaresco z 15% zawartością alkoholu, podczas gdy 15,5% nie jest już niespotykane w przypadku Barbera d'Asti.

W Montalcino, Toskania: wcześniej wina nie osiągały powyżej 13%, ale teraz większość winiarzy przyznaje, że wina poniżej 15% są problemem. W Collio, na północnym wschodzie, białe wina z 14,5% są teraz powszechne.

Wraz ze wzrostem zawartości procentowej alkoholu i spadkiem kwasowości, gusta konsumentów zmieniają się w drugą stronę. Większość ludzi woli teraz eleganckie wina, ale bez nadmiernej ilości alkoholu. Tak samo należy ponownie rozważyć przerzedzanie wiązek.

Niektórzy twierdzą, że alkohol nie ma znaczenia, jeśli w winach jest wystarczająco dużo owoców. Jednak trudno jest znaleźć wina o wysokiej zawartości alkoholu, które mogą pochwalić się równowagą, jasnością i złożonością. Niższa kwasowość pogarsza trwałość wina.

Choć producenci winogron różnią się w kwestii przerzedzania kiści, jedno jest pewne - należy skupić się na winach jakościowych, które odznaczają się świeżością, finezją i równowagą.