Zbiór winogron

Zwieńczenie roku winiarskiego

Zbiory są kulminacją każdego roku winiarskiego. Ale jest to również najbardziej krytyczny moment. Tylko staranne planowanie zbiorów pomoże dostarczyć jagody do piwnicy w takim stanie, w jakim były na winorośli.

Na pierwszy rzut oka, zbieranie winogron jest prostym procesem. Kiście są cięte nożyczkami, wkładane do koszy lub plastikowych pojemników, a następnie przenoszone do drewnianych kadzi, z których winogrona trafiają do transportera. Dostarcza on klastry do prasy, gdzie są one przetwarzane. Ogólnie rzecz biorąc, w ten sposób zbiera się winogrona na całym świecie. Czy bardzo dobre winogrona dadzą wino o tej samej jakości, zależy od wielu czynników, w tym od pojemników, w których przechowywane są grona. Pojemniki muszą być czyste i odpowiedniej wielkości. Nie napełniajcie ich zbyt mocno, ponieważ kiście winogron na dole zostaną zmiażdżone przez ciężar górnych, a skórka dojrzałych winogron jest bardzo cienka.

Zbieranie winogron w Château Haut-Brion w Bordeaux: im bliżej piwnicy jest winnica, tym szybciej winogrona mogą być tłoczone.

Niebezpieczeństwo utleniania

Ważne jest, aby jak najszybciej dostarczyć wiązki do prasy, nie uszkadzając ich. Soki, które powstaną, szybko się utlenią (utleniają), zwłaszcza sok z białych winogron. Aby zapobiec utlenianiu, winogrona muszą być traktowane z siarką, pierwszy cios do jakości wina. Ponadto, pojawiający się sok z jagód w ciepłe dni, co często ma miejsce w czasie zbiorów, może fermentować, a moszcz w wyniku tej dzikiej (niekontrolowanej) fermentacji może łatwo nabrać smaku octu. Ponadto, sok wypłukuje fenole z szypułek, co jest równie niepożądane w przypadku winogron białych, jak i czerwonych.

Szybkie leczenie

Im bliżej winnicy znajduje się tłocznia, tym mniejszy problem. W wysokiej klasy winiarniach, takich jak Domaine Romanée-Conti czy Château Mouton Rothschild, kiście są w prasie w ciągu dwóch godzin od zbioru. Winiarnie i duże bodegi mają szczęście, jeśli winogrona trafiają do prasy w dniu ich zbioru, co ze względu na ścisłe terminy i przepisy nie jest wcale łatwym zadaniem.

Środki ochrony zbiorów

Jeśli jesień jest mokra, niektóre Châteaux w Bordeaux stosują zupełnie nowe techniki, aby wyeliminować skutki deszczu, jeśli to możliwe. Aby jagody nie pęczniały od wilgoci i aby cenny sok nie stał się wodnisty, wiele gospodarstw przykrywa ziemię folią. Inni próbują zagęścić wodnisty moszcz za pomocą sztucznego odwodnienia (tzw. "odwrócona osmoza", osmoregulacja - procesy zapewniające względną stałość ciśnienia osmotycznego środowiska wewnętrznego). Inni, przed wysłaniem kiści do kruszarek, przepuszczają przez nie gorące powietrze, co przynajmniej osusza zewnętrzną powierzchnię jagód. Właściciele Château Petrus użyli helikoptera, aby osuszyć wilgotne po deszczu winogrona, krążąc nad winnicą na małej wysokości przez dwie godziny.

Oczywiście nie wszystkie stosowane środki muszą być skuteczne. Niektóre środki kosztują tylko pieniądze. Ale jedno jest pewne - minusy złego roku mogą być przynajmniej znacznie zredukowane w dzisiejszych czasach.

Teraz w gazetkach promocyjnych wódka ceny sprawdź nie przepłacaj !