Uprawa winnicy

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Współczesna winnica jest uprawą intensywną. Bez regularnej interwencji z zewnątrz systemy biologiczne i ekologiczne nie są w stanie utrzymać równowagi. Najważniejszą "odskocznią" dla interwencji jest gleba.

Mieszanka Bordeaux: Od stu lat winorośl jest chroniona przed chorobami grzybowymi poprzez stosowanie roztworu siarczanu miedzi

Wiosną lub latem gleba między rzędami jest głęboko orana w celu napowietrzenia gleby i usunięcia chwastów. W porze suchej dzikie rośliny są szczególnie zaciekłymi konkurentami o wodę na winorośli. Wysysają one całą wilgoć z powierzchniowej warstwy gleby. Orka wykonywana jest za pomocą kultywatora lub pługa. Dawniej jako siły pociągowej używano koni i mułów, obecnie stosuje się ciągniki. Tylko na bardzo stromych zboczach, np. nad Mozelą lub w Cottes Roti, winnice uprawiane są z wykorzystaniem trakcji linowej. Gleba jest częściowo napowietrzana przez okopywanie.

Zwalczanie chwastów

Orka niszczy wilgotne od rosy korzenie winorośli. Nie jest to jednak szkodliwe dla rośliny. Wręcz przeciwnie, sprzyja wzrostowi korzeni piętowych. Kolejną zaletą uszkadzania korzeni rosa jest to, że podczas deszczowej jesieni winorośl wchłania mniej wilgoci w wyniku braku korzeni powierzchniowych. W fazie dojrzewania skutkowałoby to spuchnięciem jagód i ich wodnistością. Orka działa również jako rodzaj nawozu zielonego i służy w ten sposób do tworzenia próchnicy. Jednak w regionach uprawy winorośli, które produkują wina do masowej konsumpcji, unika się tej procedury. Tamtejsi winiarze stosują chemiczne środki chwastobójcze (herbicydy).

Kompensacyjne nawożenie gleby

Winorośl, jak każda inna roślina, pobiera składniki odżywcze z gleby. Pobrane składniki odżywcze muszą zostać zwrócone do gleby. W pewnych odstępach czasu gleba musi być nawożona. Niektórzy plantatorzy winorośli nawożą co roku lub co trzy lata - w zależności od składu gleby - obornikiem, nawozem zielonym, sieczką z winorośli (drewno) lub słomą. Inni stosują kompost przemysłowy z odpadów poddanych recyklingowi. Stosowanie nawozów mineralnych w regionach uprawy winorośli wysokiej jakości jest w większości przypadków unikane, ale dodanie azotu, potasu i fosforanu może być konieczne w przypadku niektórych rodzajów gleb.

Problem "nadmiernego nawożenia" gleby

W plantacjach winorośli, które produkują wina wysokiej jakości, nawożenie gleby musi być ukierunkowane na zapewnienie zdrowego wzrostu winorośli, a nie na zwiększenie plonów. Jest to wtedy wyłącznie kwestia zapłodnienia kompensacyjnego. Nadmierne nawożenie - jak to miało miejsce w latach 60. i 70. w plantacjach winorośli, które produkują wina dla masowego odbiorcy - i które nadal czasami ma miejsce, prowadzi nie tylko do zwiększenia plonów, ale również do poważnych problemów. Waga moszczu jest zmniejszona w wyniku zwiększonej wydajności. Winogrona dojrzewają później lub nie w pełni. Zawartość kwasu może zostać zmniejszona. Co najważniejsze, winorośl staje się bardziej podatna na choroby. Ponadto równowaga ekologiczna (zanieczyszczenie wód gruntowych) zostaje zakłócona przez wypłukiwanie azotanów z wód gruntowych.

Erozja

Ponieważ winnice są często sadzone na zboczach, wierzchnia warstwa gleby jest stale zdmuchiwana przez deszcz i wiatr do doliny. W Burgundii plantatorzy winorośli podnosili koszami wypłukaną ziemię na zbocze. Na stromych zboczach Mozeli, na Renie w okolicach Nierstein i w Côte Rothy jeszcze dziś po obfitych opadach deszczu zbierana jest wypłukana ziemia i zwracana na zbocza. Aby zapobiec erozji gleby w winnicy, zbocza są chronione przez celowe ogrodnictwo powierzchniowe. Rośliny, które utrzymują glebę na zboczu, powinny mieć krótkie korzenie, aby nie pobierały zbyt dużo wilgoci z winorośli.

Kontrola szkodników

Jako wysokowydajna monokultura, winogrona są bardzo podatne na choroby grzybowe i szkodniki. Obie te plagi mogą prowadzić do znacznych strat i zmniejszenia plonów. Do skutecznej walki z tymi plagami można wykorzystać środki owadobójcze i grzybobójcze. Jednak ten rodzaj zwalczania szkodników jest bardzo kosztowny. Ponadto zarówno winorośl, jak i owady szybko uodparniają się na niektóre trucizny. Może to prowadzić do drastycznego wzrostu liczby pasożytów w następnym roku. Wreszcie, coraz więcej osób jest zdania, że produkcja dobra luksusowego, jakim jest wino, nie powinna szkodzić środowisku. Dlatego wielu winiarzy przestawia się na "ekologiczną" uprawę winorośli, tzn. przechodzi z monokultury na polikulturę. Z kolei zintegrowane winnice starają się kontrolować, za pomocą usług prognozowania pogody, przemieszczanie się owadów i przewidywać ich ewentualne pojawienie się, rezygnując tym samym z prewencyjnego opryskiwania krzewów. Winnice "biologiczne" stosują do oprysków mniej niebezpieczny roztwór siarczanu miedzi ("bulion bordoski"), który chroni liście i kwiaty.

Zraszanie

W tych rejonach uprawy winorośli, gdzie opady występują tylko zimą, winogrona powinny być sztucznie nawadniane. Najczęściej mówimy o nawadnianiu kropelkowym. W tym typie nawadniania woda jest dostarczana w kroplach przez węże zamontowane na rzędach w odstępach 10 lub 20 sekund. Ten rodzaj nawadniania jest szczególnie potrzebny w miesiącach letnich. Nie zwiększa to plonów, a jedynie przeżywalność winorośli. Nowo posadzone winogrona, które jeszcze nie owocują, często wymagają również nawadniania kropelkowego. Istnieją również przystanki irygacyjne, które zraszają nawadnianie dużych obszarów nasadzeń właśnie w celu zwiększenia plonów winogron (do zebrania 200 kwintali z hektara). Ta zasada nawadniania jest stosowana na przykład w Central Valley w Kalifornii, w australijskim Riverland, w północnym Chile i w Robertson Valley w RPA.

Zwalczanie szkodników poprzez rozpylanie syntetycznych pestycydów jest wygodne i łatwe, ale zanieczyszcza środowisko. Jest on drogi i skuteczny tylko przez krótki czas.

Gleba w winnicy musi być napowietrzona. Na stromych zboczach Mozeli gleba jest napowietrzana za pomocą pługów, które są podnoszone na zbocze za pomocą stalowych lin.

Wysokie plony z hektara są możliwe tylko przy pomocy nawozów. W winiarstwie wysokiej jakości stosowane są wyłącznie nawozy organiczne.

Płytka orka spulchnia tylko wierzchnią warstwę gleby, aby nie uszkodzić korzeni piętowych winorośli.