Systemy uprawy winorośli

Winorośl jest rośliną pnącą. Do wzrostu potrzebuje podpór: kłonic, napiętego drutu, kratek. Konstrukcja wsparcia jest decydująca dla tego, ile kiści winorośli będzie nosić.Istnieje kilkadziesiąt zasad formowania krzewów. Koncepcja uprawy zależy od warunków klimatycznych, składu gleby oraz sposobu uprawy winnicy - mechanicznego lub ręcznego. Ponadto, prawie każda winnica ma swoje własne tradycje uprawy winorośli. W rzeczywistości większość systemów uprawy winorośli to tylko odmiany trzech podstawowych typów formowania krzewów.

Gobele .

Jest to najstarszy system uprawy winorośli, który jest praktykowany do dziś. System ten został prawdopodobnie wynaleziony przez Greków w czasach starożytnych, później przyjęty przez Rzymian i nadal jest szeroko rozpowszechniony w regionie śródziemnomorskim. Ten sposób formowania krzewów można znaleźć w całej południowej Francji i na brzegach Rodanu, aż do Beaujolais, a także w Hiszpanii i częściowo w południowych Włoszech (Puglia i Sycylia). Pień pozostaje bardzo krótki. Wysokość pnia waha się od 30 do 65 cm. Krzewy są przycinane tak, aby miały trzy gałęzie rosnące w górę. Jesienią gałęzie uginają się pod ciężarem kiści jak szprychy otwartego parasola.

Inne oznaczenia: puchar, drzewo, alberello, en vaso, winorośl krzaczasta. Podparcie: wolnostojące słupki lub brak podparcia. Cięcie: krótkie, pozostawiające niewiele oczek.

Plony w tym systemie są niskie, co sprawia, że nie nadaje się on do produkcji wina na dużą skalę. W produkcji win jakościowych z cieplejszych regionów system ten powraca.

Gobele to najstarszy system formowania winorośli, który jest stosowany tylko w winnicach produkujących wina wysokiej jakości

Guyot - klasyczny przykład formowania krzewów za pomocą drutu ograniczającego wzrost pnączy

Guyot

Jest to najbardziej rozpowszechniony system krzewów w europejskiej produkcji win szlachetnych. Stosuje się go w Bordeaux, ale także w dużej części Burgundii, Côte Rhôtie, regionie Loary, Alzacji, jak również w głównych regionach produkujących wino we Włoszech (Toskania i Piemont), Hiszpanii oraz częściowo w Niemczech i Austrii. W tym systemie winorośl rośnie w górę, czepiając się drutu. Podczas cięcia zimowego przycina się pędy owocujące (najbliżej pnia), pozostawiając od 6 do 15 oczek, wygina się je i przywiązuje do dolnego drutu. W tym miejscu powinny pojawić się pęczki. Następny owocujący pęd na łodydze jest odcinany, pozostawiając dwa oczka. W przyszłym roku wyda owoce. Konar może mieć 30 cm lub do 80 cm wysokości.

Wsparcie: kraty. Przycinanie: od 6 do 15 oczek. W zależności od przycinania, plon może być niski lub średni. Jeśli pozostaną dwa pędy owocujące, plon może być również wysoki.

Cordon

Ta zasada tworzenia krzewów jest najbardziej powszechne w światowym przemyśle winiarskim. Jego zaletą jest to, że przycinanie i podwiązywanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przy obecnym spadku liczby doświadczonych plantatorów winogron, jest to dość poważny argument przemawiający za tym systemem. Ponadto, krzewy uformowane zgodnie z tą zasadą są łatwe do mechanicznego przycinania, a podczas zbioru można stosować technikę. Zasada ta polega na pozostawieniu jednej lub dwóch stałych tulejek i przywiązaniu ich do drutu. System ten jest szeroko rozpowszechniony w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Ta zasada kształtowania jest również stosowana w Europie, przede wszystkim w niektórych burgundzkich wioskach winiarskich (Chassagne-Montrachet).

Kordon jest racjonalnym systemem formowania, który nadaje się również do maszynowej uprawy winnic.

Wsparcie: kraty. Przycinanie: od 2 do 5 oczek, w zależności od wielkości plonu. System ten jest również praktykowany w przemysłowym przemyśle winiarskim.

Inne systemy

Lira to nowa i bardzo owocna zasada opracowana w Bordeaux. Winorośl jest uformowana w kształcie litery "Y". Zaletą jest podzielona korona liściasta, a kiście otrzymują więcej słońca.

Pergola jest starą zasadą formacji, w której winorośl jest przywiązany do wsparcia jak pergola. Rozpowszechniony głównie w dolinach alpejskich (Górna Adyga, Trentino, Valpolicello). Wada: zbyt wiele kiści na winorośli. Formacja w kształcie łuku - zasada ta jest szczególnie rozpowszechniona w Niemczech. Istnieją odmiany: łuki połówkowe, łuki płaskie i łuki wahadłowe. Zalety: Krzewy są łatwe w obróbce, ale drewno może się odłamać przy wiązaniu.

Formacja pierścienia jest tradycyjnym systemem pojedynczego stosu, powszechnym w Mozeli, Saarze i Ruverze. Zalety: Kiście zwisają prawie do samej ziemi, dzięki czemu mają dużo ciepła i słońca.

Teraz w gazetkach promocyjnych wódka ceny sprawdź nie przepłacaj !