Struktura winorośli

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Winorośl jest najpotężniejszym akumulatorem cukru spośród wszystkich roślin owoconośnych na świecie. Sok winogronowy składa się z 15-25% cukru, który sprzyja fermentacji. Dlatego winogrona są bardziej odpowiednie do produkcji wina niż owoce innych roślin.

Winorośl ma zdolność do tworzenia niezwykle dużej ilości cukru i gromadzenia go w jagodach. Tam cukier jest rozkładany na fruktozę i glukozę. Sok z jagód winogron zawiera od 15 do 25% tych dwóch rodzajów cukru. Dla porównania, owoce pestkowe takie jak jabłko czy gruszka zawierają tylko 12% cukru.

Winorośl jest jedną z najbardziej odpornych roślin - jest mało wymagająca i dobrze przystosowana. Dobrze rośnie na glebach ubogich w składniki odżywcze, ubogich w składniki mineralne oraz w warunkach ekstremalnych temperatur. W chłodniejszych regionach północnej Europy, na przykład w regionie Szampanii lub na brzegach Mozeli i Renu, winorośl nabyła odporność na mróz. Drewno winorośli jest odporne na mrozy do -20°C. W gorących obszarach uprawy, w środkowej Hiszpanii, winogrona są w stanie tolerować suszę przez trzy miesiące lub dłużej.

Przyczyny zdolności przystosowawczych winorośli

Winorośl ma bardzo silny system korzeniowy. Korzeń jest nie tylko mocno zakotwiczony w ziemi, ale jest również magazynem składników odżywczych. W suchych regionach, takich jak Ribera del Duero w Hiszpanii, w celu znalezienia wilgoci, podkładka winorośli penetruje glebę na głębokość do 6 metrów. Z tego samego powodu winorośl owocuje tam, gdzie inne rośliny uprawne giną z powodu nadmiaru wilgoci.

Liście i światło

Winorośl to roślina o obfitym ulistnieniu. Wykorzystuje swoje liście, aby uzyskać energię, której potrzebuje do wzrostu. Proces ten nazywany jest fotosyntezą. Występuje u wszystkich roślin. Chlorofil przekształca dwutlenek węgla z powietrza (wraz z wodą) w cukier. Aby dostać się do światła, winorośl wspina się w górę, czepiając się gałęzi. Nie zapominajmy, że wiele winnic znajduje się w pobliżu jezior lub rzek, i nie jest to zwykły przypadek. Powierzchnia wody odbija światło i wzmacnia je. Idealne warunki dla fotosyntezy to temperatura pomiędzy 25 a 28°C i oświetlenie 20.000 luksów. W tych warunkach tworzenie się cukru jest największe. Silny "stres braku wody", kiedy roślina jest pozostawiona bez wilgoci przez dłuższy czas, może uszkodzić fotosyntezę. Gdy jest zbyt sucho, liść zamyka swoje pory. Powoduje to, że roślina przestaje oddychać. A co za tym idzie, produkcja cukru również ustaje. Łagodny "stres bez wody" winorośl znosi jednak bez problemów.

Wrażliwość winorośli

Winorośl jest niestety podatna na choroby i wrażliwa na szkodniki. Dotyczy to przynajmniej europejskich szlachetnych odmian Vitis vinifera. Bardzo uciążliwy jest mączniak prawdziwy i rzekomy, czarna plamistość, roztocza i nicienie. Amerykańskie gatunki Vitis, na przykład, są naturalnie znacznie bardziej wytrzymałe. Podatność na choroby jest znacznie zwiększona, jeśli roślina jest silnie nawożona i w okresie wysokich plonów.

1. pąk (pączek): wytwarza liść i owocujący pęd. 2. kwiatostan: Winorośl jest rośliną dwubiegunową. Każdy kwiatostan zawiera zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Kwiatostany to przerośnięte trzepaki. Są one przeznaczone do produkcji jagód w późniejszym okresie. 3) zalążnia: pierwsze stadium tworzenia się owocu po kwitnieniu. 4) zielone jagody: etap pośredni w formowaniu się owoców. 5) pigmentacja (barwienie): przejście od koloru zielonego do niebieskiego. Najczęściej występuje w lipcu, gdy zawartość cukru w jagodach osiągnie pewien poziom. 6) dojrzałe jagody: końcowe stadium dojrzałości winogron. 7) pędy boczne: niechciane pędy, które mają tendencję do pojawiania się na starszych drzewach, na których mogą być produkowane owoce, ale zazwyczaj pozostają one kwaśne i nie są zbierane. Latem zwykle usuwa się pędy boczne. 8) trzepaki: Organ pnący winogron, genetycznie rozwinięty wcześniej niż kwiatostany. Rozprowadza się na każdym obiekcie. Po zbiorze winogron staje się zdrewniała. (9) Liść: Organ oddechowy winogron, który służy także do odżywiania. Liście mogą się różnić w zależności od odmiany winorośli.10. Pień winogron, zwany także starym drewnem: najsłabsza część winorośli, która jest kompensowana przez silny system korzeniowy. 11. ramiona, lub łopatki, zwane również drewnem dwuletnim: rozwijają się na nich pędy rodzące owoce. 12. pęd owocujący, który jest w fazie wzrostu lub zakończył pierwszy rok życia (drewno jednoroczne): na nim rozwijają się oczka, z których wyrastają liście i pęczki. 13) korzenie powierzchniowe: służą do zużywania wilgoci powierzchniowej. Podczas orania bruzd korzenie te są uszkadzane, ale szybko wyrastają nowe. 14) Korzenie: mocno zakotwiczają winorośl w glebie. 15) korzenie piętowe: służą do znajdowania składników odżywczych i wilgoci w glebie. Przed okresem spoczynku zimowego gromadzą duże zapasy węglowodanów, którymi odżywiają się rośliny.