Praca w winnicy

Usuwanie starego drewna

Po odłamaniu starych pędów owocujących należy usunąć stare drewno. Ponieważ zielone pędy po zbiorze stają się zdrewniałe, można je łatwo spalić. Często odbywa się to bezpośrednio w winnicy. Chmury dymu często unoszą się nad dużymi winiarniami przez całą zimę. W Kalifornii w tym czasie kwitnie żółta gorczyca. Niektóre winnice, które produkują winogrona do win premium, ścinają i kompostują stare owocujące pędy, aby wykorzystać je później jako nawóz. W ten sposób zostają zachowane kultury bakterii charakterystyczne dla danej winnicy.

Wiązanie winogron

Po usunięciu starego drewna, pozostałe pędy owocujące są podwiązywane. Pędy są przywiązane do drutu kratownicy za pomocą elastycznych gałązek wierzbowych, dzięki czemu mogą rosnąć pionowo lub poziomo. Z tych gałązek powinny wiosną wyrosnąć nowe pędy. Winiarstwo wymaga umiejętności, operacja ta nie wymaga siły fizycznej, i jest to jedna z ulubionych czynności winiarza, ponieważ jest wykonywana na świeżym powietrzu. W większych gospodarstwach prace te wykonywane są najczęściej przez pracowników zagranicznych, podobnie jak przycinanie drzew na zimę.

Przycinanie na zimę

Zimą winorośl odpoczywa, ale praca w winnicy nie ustaje. Przycinarki przemierzają winnicę, odcinając do 90% starych pędów owoconośnych. Każdy z nich nosi na biodrze torbę z sekatorem. Nowoczesne sekatory są pneumatyczne. Wielu winiarzy rozpoczyna zimowe przycinanie już w listopadzie, niektórzy nie zaczynają aż do stycznia-lutego, kiedy owocujące pędy (wciąż zielone w czasie zbiorów) stwardnieją.

Zbieranie plonów

Zbiory są kulminacją sezonu winiarskiego. Mobilizowane są wszystkie siły, aby zebrać kiście dojrzałe i zdrowe. Po zbiorach kończy się cykl wegetacyjny winorośli. Chlorofil nie jest już produkowany w liściach, żółkną one i opadają. Zielone pędy stają się zdrewniałe i brązowe. Większość zmagazynowanych w nich węglowodanów wraca do kikuta. Rozpoczyna się okres spoczynku, ale nie na długo.

Letnie przycinanie winogron

Po wybarwieniu jagód w sierpniu, a czasem nawet wcześniej, właściciele winnic ponownie wysyłają swoich pracowników do winnic - to czas na rozpoczęcie letniego przycinania. Letnie przycinanie obejmuje przycinanie lub przycinanie zielonych kiści w celu zmniejszenia plonów winorośli. Winiarze uprawiający winogrona na wina wysokiej jakości przerzedzają do 50% wszystkich kiści. Jeżeli późne przymrozki lub słabe kwitnienie spowodowały już zmniejszenie plonów, można zrezygnować z letniego przycinania.

Ochrona przed mrozem dla winogron

Niektóre północne regiony uprawy winorośli, takie jak Chablis i Szampania, są podatne na mróz. Jeśli po zawiązaniu pąków temperatury grożą spadkiem poniżej zera, winiarze ustawiają w nocy w winnicy żarzące się piece olejowe lub palą opony samochodowe, których dym może pomóc ocalić winogrona. W Kalifornii, winnice mają zainstalowane ogromne wentylatory, aby napędzać zimne powietrze z doliny, gdzie winnica jest posadzona. A w Niemczech winnice są czasem obficie zraszane, tak że skorupa lodowa tworząca się na młodych pędach daje im tzw. ciepło hartowania. Najbardziej niebezpieczne dla winorośli są późne przymrozki w maju.

Teraz w gazetkach promocyjnych wódka ceny sprawdź nie przepłacaj !