Gleba winnic

Gleba określa charakter wina, mówią Francuzi. Ale żaden naukowiec gleby jeszcze nie był w stanie dowiedzieć się, co najlepsze gleby dla najlepszego wina powinno być. Żaden z typów gleb nie ma prawa być nazywany najlepszą glebą.

Gleba, na której uprawiane są winogrona, ma ogromny wpływ na charakter i jakość przyszłego wina. Ale co dokładnie są właściwości, które sprawiają, że gleba nadaje się do produkcji wina, w tym naukowcy i praktycy nie zgodzili. Francuzi i Niemcy postępują zgodnie z faktem, że skład gleby, zwłaszcza minerałów, określa styl i charakter wina: to znaczy, że ma znaczenie, czy winogrona, z których to wino jest wykonane, rosły na lessie, granit, variegated piaskowca lub wapienia. Amerykanie i Australijczycy są bardziej skłonni uwierzyć, że charakter i jakość wina zależy przede wszystkim od struktury i tekstury gleby.

Czy gleba wpływa na smak wina?

Istnieje wiele argumentów przemawiających za europejskim punktem widzenia. Najlepsze Pinot Noirs na świecie są produkowane z winogron uprawianych na wapiennych glebach Côte d'Or w Burgundii. Wina Pouillya zawdzięczają swoją oryginalność wapiennym glebom z silexitem (rodzaj krzemionki) na zboczach Loary. Niektóre Grands Crus i wina z Alzacji rozwijają swój charakterystyczny bukiet mineralny tylko na zwietrzałych glebach gnejsowych u podnóża Wogezów. Niemiecki Riesling ze środkowego biegu Mozeli, gdzie na glebach przeważają niebieskie łupki dewońskie, zyskuje typowy bukiet łupkowy.

Różne wina - różne gleby

Nie należy jednak mylić się z opinią winiarzy z Nowego Świata. Odmiany Riesling, Sauvignon Blanc i Pinot Noir rosną na bardzo różnych glebach za oceanem i dają dobre lub bardzo dobre charakterystyczne wina. Nie mówiąc już o Cabernet Sauvignon i Chardonnay. Kalifornijskie wina z tych odmian wielokrotnie wygrywały rywalizację ze swoimi francuskimi "kongenerami" w "ślepych degustacjach" lub były tak podobne, że nie sposób było je odróżnić. Gleby w Napa Valley, z drugiej strony, są zupełnie inne, a nawet przeciwne do tych z Médoc i Côte de Bona w Napa Valley są raczej kwaśne, podczas gdy we Francji zawierają duże ilości wapna.

Wiele gleb jest dobrych, ale tylko niektóre są najlepsze

W rzeczywistości te dwa poglądy nie wykluczają się wzajemnie. Aby wyprodukować wysokiej jakości wino, konieczne są pewne warunki: lekka, ciepła i sucha gleba z nie za dużo, ale nie za mało, materii organicznej, która zapewni zdrowy wzrost wegetatywny. Ponadto, pewien rodzaj gleby o szczególnym składzie minerałów może korzystać z winogron, tj. dać wino z niektórych odmian delikatność: na przykład, w Loarze jest krzemień, w Wachau jest pierwotny (bedrock), w Mozeli jest łupek.

"Terroir to coś więcej niż gleba.

Filozofia jakości wina w Europie został opracowany przez Francuzów, a jego podstawą była koncepcja "terroir" (terroir, francuski, gleba, ziemia; gout de terroir jest szczególny smak wina, które zależy od właściwości gleby winnicy). Terroir to coś więcej niż gleba. Bruno Prat, właściciel Château Côs d'Estournel w Saint-Esteph, wyjaśnił to pojęcie: "Istnieje nieskończenie wiele czynników, które wpływają na wino: temperatura w dzień i w nocy, rozkład opadów w ciągu roku, nasłonecznienie, głębokość wierzchniej warstwy gleby, jej wskaźnik wodorowy (pH), zdolność gleby do zatrzymywania wody, skład mineralny, topografia, kierunek padania promieni słonecznych - to tylko niektóre z nich. Połączenie tych wszystkich czynników nazywamy we Francji terroir.

Teraz w gazetkach promocyjnych wódka ceny sprawdź nie przepłacaj !